• Základní školA Slavkov

    CHCEME DÁT NAŠIM DĚTEM PEVNÉ ZÁZEMÍ I KŘÍDLA

ŠKOLNÍ ROK - 2023/2024

 

 

 

 

Září

     O prázdninách doznalo zázemí školy i vybavení opět zásadních změn. V budově vyššího stupně jsme dokončili rekonstrukci teplovodního potrubí s novými tělesy ústředního topení. Stavebními úpravami prošla místnost před ředitelnou a místnost účetní a p. zástupkyně. Byly vymalovány a relaxačními zónami opatřeny zbývající třídy vyššího stupně. V souvislosti s dalším hledáním energetických úspor i dokončenou rekonstrukcí teplovodního potrubí pak směřovaly nemalé investice do celkové rekonstrukce plynové kotelny s výměnou plynových kotlů za úspornější varianty.  Z bezpečnostních důvodů i důvodu velmi náročné údržby v zimních měsících bylo celkově opraveno vstupní schodiště na budovu nižšího stupně včetně podpěrné zídky. V parku se brzy objeví nové venkovní lampy, a jelikož součástí naší školy je i MŠ určitě stojí za zmínku, že i zde jsme vymalovali a na sklonku minulého školního roku jste do budovy již mohli vstupovat také po novém venkovním schodišti. V aktuálním řešení je také umístění dalších fotovoltaických panelů na střechy našich budov.

     Děkujeme vedení obce Slavkov, především p. starostovi Mgr. Rostislavu Musilovi, za projektové i finanční zajištění všech akcí. Velmi si vážíme nastavené spolupráce a faktu, že škola je pro obec jednou z hlavních priorit.  Je na místě, aby také zaznělo velké poděkování firmě p. Hrušky, který již pátým rokem realizuje naše plány ve škole, a věřte, že vždy s nemalými nečekanými problémy, které ale s přehledem a zodpovědností sobě vlastní překlene a dílo vždy dotáhne do zdárného konce. Všechny tyto rozsáhlé stavební zásahy do školy nesou s sebou zvýšené požadavky na úklid a tady využívám možnosti poděkovat všem správním zaměstnancům v čele s p. školníkem za velké pracovní nasazení a zvládnutí nelehkého úklidu a přípravy školy pro provoz.

 

 

     Obec se nám snaží vytvářet to nejlepší materiální zázemí a našim úkolem je zajistit co nejvyšší úroveň vzdělání a výchovy svěřených dětí. Jednou z cest, jak zajistit vzrůstající trend, je zisk dalších prostředků na vzdělání i další rozvoj. Pokračujeme v realizaci získané dotace v rámci výzvy z Operačního programu Jana Ámose Komenského pro výzkum, vývoj a vzdělávání ve výši 2 186 286 Kč s názvem „Cesta ke kvalitnímu vzdělávání“. Další dobrou zprávou je, že se nám podařilo získat další dotace pro vybudování nových učeben informatiky, robotiky ve výši 8 mil. a cizích jazyků 3 mil., které ale budeme realizovat až v roce 2025.

  

     Nový školní rok jsme zahájili společným dvoudenním výjezdem, tentokrát jsme zvolili ke své práci prostředí penzionu Davidův Mlýn ve Starých Těchanovicích. První den jsme pod vedením p. Rozehnala absolvovali velmi intenzivní školení „Řešení krizových situací“, jehož obsahem byla výuka zdravovědy, podání první pomoci, komunikace s integračním záchranným systémem, řešení stresových situací i praktický nácvik řešení modelových situací s cílem ošetřit raněné a přivolat pomoc. Odpoledne jsme věnovali práci s iPady. Mgr. Lenka Najsrová nás znovu provedla základy práce s některými nejpoužívanějšími aplikacemi, které jsou vhodné pro práci s žáky a seznámila nás s novinkami v této oblasti i propojení s výukou. Náplní druhého pobytového dne byla práce v jednotlivých předmětových komisích i skupinách pedagogů vytvořených za účelem tvorby plánů práce na nový školní rok, nastavení procesu výuky, další revize ŠVP na základě získaných poznatků z výuky v minulém školním roce, diskuze o případných změnách provozu a chodu školy, kritiky vyhodnocovali výroční zprávu školy i kroniky. Volný čas jsme vyplnili společnou vycházkou do okolí Kružberské přehrady i neformálním večerním posezením. Celý pobyt se nesl v příjemné, byť pracovní atmosféře a věřím, že nás pozitivně naladil do další práce.

 

     Slavnostní zahájení nového školního roku proběhlo v sále kulturního domu za přítomnosti pozvaných hostů, rodičů, početného pedagogického sboru a více než tří stovek žáků. Po přivítání p. zástupkyní se sálem rozezněla naše státní hymna v podání krásného sólového zpěvu naší žákyně Terezy Gajduškové. Následoval projev ředitelky školy obracející se k jednotlivým skupinám žáků. U žáků devátých tříd zdůraznila jejich nezastupitelnou úlohu nejstarších, kteří se stávají vzorem pro své okolí a připomněla důležitost tohoto ročníku pro jejich rozhodování a volbu v dalším životě. Nově příchozím děvčatům a chlapcům do šestých tříd popřála vytvoření co nejlepších nových třídních kolektivů a našim nejmenším prvňáčkům šťastné vykročení do nového školního roku. Byl představen tým pedagogů, kteří i letos stojí před nelehkým úkolem zvládnout naučit a vychovat přítomných 302 žáků školy. Všem přítomným popřál úspěšný školní rok také pan starosta Mgr. Rostislav Musila, se svými záměry v oblasti stravování vystoupila ředitelka školní jídelny Zuzana Stojaković. Vrcholem programu na prvním setkání žáků školy je každoročně soutěž o „nejodvážnějšího prvňáčka“. Pro školní rok 2023/2024 se jimi stali Štěpán Vilč, Anička Plchová a Agáta Kuršová, kteří našli odvahu vystoupit před početné publikum. Vystřídaly je děvčata ze sboru s flétničkami i originální interpretaci anglické písně. Za potlesku všech přítomných v sále si pak paní učitelka Mgr. Ivana Potepová odvedla své nejmenší svěřence do pečlivě připravené učebny. Nezbývá než dětem popřát úspěšný vstup do nového školního roku.

 

     Jak už je každoroční tradicí, ani letos v programu na Den Slavkova nechybělo vystoupení žáků naší školy. Přibližně padesát dětí z nižšího i vyššího stupně zpestřilo tuto krásnou akci svým vystoupením – zpěvem, tancem, hrou na flétnu, vystoupením Monteráčků, Rodičů a dětí pod vedením p. Králové i dětí předškolního věku pod vedením Magdy Duroňové se svými pohybovými skladbami. Děti opouštěly pódium s úsměvem a s dobrým pocitem za doprovodu potlesku mnohých diváků.  Součástí bohatého kulturního programu bylo vystoupení dua Evy a Vaška, zábavná soutěž o Slavkovskou metlu – držitelem se stala TJ Sokol Slavkov, koncert Martiny Balogové, vystoupení skupiny Citrón a koncert skupiny Dilated. Doprovodný program zpestřilo bohaté občerstvení, soutěž jednotlivých spolků o nejlepší paštiku (vyhrál ČZS), soutěže a atrakce pro děti. Celé odpoledne plné zábavy, soutěží a dobrot proběhlo přesně podle programu za nádherného slunného počasí a za velmi hojné účasti slavkovských i přespolních občanů. Co si mohou pořadatelé více přát?  

                                                               

    

                 

      Ve dnech od pondělí 11. září do úterý 12. září 2023 se uskutečnil adaptační kurz 6.B třídy v Areálu Dobré Pohody v Žimrovicích u Hradce nad Moravicí. Pobytu se celkem zúčastnilo 17 žáků, třídní učitel Martin Řehulka a paní zástupkyně Kristina Hlásná. Po celou dobu pobytu byl pro žáky připraven bohatý program na utužení třídního kolektivu. Pro žáky byly připraveny různorodé sportovní aktivity, hry zaměřené na intelekt a tvořivé hry, při kterých žáci stavěli například co největší věže z kamenů v řece Moravici. Pondělní večerní program končil u táborového ohně opékáním špekáčků a maršmelounů. Žáci byli z programu tak unavení, že na chodbách a v pokojích byl klid už před stanovením večerky ve 22:00. V úterý dopoledne čekal žáky již o něco klidnější program, a to luštění různých hlavolamů a výroba lodiček, které jsme pouštěli po řece Moravici. Po obědě, na který jsme měli hovězí vývar a tortillu s hranolkami, jsme se vydali autobusem na cestu zpět do Slavkova. Po celý pobyt vládla příjemná pohodová atmosféra a krásné počasí. 

 

      Ve škole je zvykem, že nově utvořené kolektivy 6. tříd jezdí na začátku školního roku na "otrkanou" - brousit sociální vztahy ve třídě - na adaptační kurzy. 6.A nebyla letos 14. a 15.září výjimkou. Osm "slavkovských" a jedenáct "hlavnických" dětí vyjelo budovat nový kolektiv do Areálu dobré pohody v Žimrovicích. Adaptační kurz nabízí vedle řady herních a sportovních aktivit i řadu plánovaných (a neplánovaných 🙁) kritických situací, které přednostně odhalí skutečné charaktery zúčastněných - brodění přes rozvodněnou Moravici (i Čestmír Straka už ví, že spěchat po kluzkých kamenech se nevyplácí), jak na vycházce utéct před všude přítomným deštěm (a zapomenout pláštěnky, deštník, jídlo a pití), jak rozdělat oheň, když je dříví mokré a sekyrkou umí žáci useknout jen prsty spolužáků (to jediné se naštěstí nestalo)... Potkalo nás mnohé, ale ve všem jsme uspěli, všichni. Někteří byli sice mokří, jiní prochladlí a hladoví, všichni ale prokázali, že chtějí vybudovat silný a pevný kolektiv. Snad se jim to povede.

 

Podzimní přírodovědné odpoledne

Měsíc září si pro nás přichystal krásné slunečné dny, čehož jsme využili k našemu pozorování přírody. Podzim je obdobím, kdy mnoho rostlin prochází změnami a připravuje se na zimní klid. Proto jsme přírodovědné odpoledne s našimi dětmi a s dětmi ze spřátelených okolních škol zaměřili na osvětlení těchto změn a jejich příčin. Úvodem jsme s dětmi soutěžili na iPadech ve vědomostech týkajících se právě podzimní přírody. Následně jsme si připomněli, proč jsou pro život na Zemi zelené rostliny důležité. Na papírových modelech listů jsme si vysvětlili, jak probíhá fotosyntéza a jaký biochemický proces se pod tímto pojmem vlastně skrývá, jak v listech proudí živiny, proč se listy na podzim zbarví a opadávají. Dalším připraveným úkolem pro děti bylo najít na školní zahradě schované části vylosovaného obrázku, složit rozstříhané části dohromady a určit název byliny na tomto obrázku. Velkým pomocníkem dětem v tom byly vizualizační tabule bylin instalované v areálu školní zahrady. Na závěr našeho setkání děti podle své fantazie výtvarně dotvářely frotáže nasbíraných listů. Vznikla velice zdařilá a kreativní dílka, která zdobí chodbu před školní družinou. Páteční přírodovědné odpoledne se vydařilo, zajímavé aktivity jistě podnítily zájem dětí o vědu a poznávání podzimní přírody ve všech jejích krásách. 

                                                                                                                                            Mgr. Kateřina Böhmová

                       

  

 

                         

 

    Ve třetím zářijovém týdnu jsme s dětmi ve školní družině  "cestovali" po světě. V pondělí nám děti u zeměpisné mapy vyprávěly o svém prázdninovém cestování po světě, o tom, co zažily a co zajímavého viděly. Donesly si fotky a suvenýry z dovolené a za to byly odměněny sladkostí. Děti byly rozděleny do čtyř družstev (Egypt, Francie, Itálie a Francie). Venku proběhla trochu neobvyklá soutěž "O nejrychlejší vcucnutí špagety", v které jednoznačně vyhrál Mikuláš Cahel (4.třída). V úterý měly děti za úkol nakreslit svůj vlastní transparent o zemi svého družstva. Venku potom soutěžily ve štafetovém běhu (předávání "balíčku těstovin"), poté následovalo namotávání dřevěných lodiček. Ve středu si děti batikovaly "studenou" batikou trička, ubrousky, kapesníky. Dětem se tato technika moc líbila. Dále jsme si povídali o zajímavých místech na světě, o kontinentech, vyhledávali jsme země na glóbusu. 

      Ve čtvrtek si děti míchaly své vlastní drinky - exotické Mojito, drink s ovocem a nakonec na děti čekalo hledání pokladu. Za úspěšné ukončení slunečného, cestovatelského týdne dostaly děti diplom a sladkou odměnu. 

     Ve čtvrtek 21. 9. jsme se zúčastnili přespolního běhu kolem Stříbrného jezera v Opavě. Účast byla opravdu hojná, do této akce se zapojilo dvanáct škol. To znamená, že v každé kategorii bylo přes sedmdesát závodníků. Ani v takto nabité konkurenci jsme se neztratili a naši závodníci za 4. a 5. třídy předvedli skvělý výkon. V děvčatech byla nejlepší Aneta Šenková z 5. třídy, která obsadila krásné 19. místo. Mezi chlapci systémem start - cíl zvítězil Kevin Kubín z 5. třídy.

Celkově za družstvo: děvčata 11. místo, chlapci 10. místo. Všem našim běžcům moc děkuji za vzornou reprezentaci školy.                                                                                                                                                                           Mgr. Michala Holešová  

  

     Ve čtvrtek21. 9. a v pátek 22. 9. proběhly dvě sportovní akce - přespolní běh a MTB Cross. V obou byla obrovská konkurence, kdy na startu každé kategorie stálo asi 80 závodníků. Proto každý výsledek v první desítce je obrovským úspěchem. A že těch výsledků bylo! V běhu se na 3. místě umístila Kačka Režnarová a na 5. Sabka Mašlaňová. Tadeáš Endrych svůj běh vyhrál a Danek Dušek skončil 4. Celkově jsme obsadili dvě šesté, jedno páté a jedno 3. místo v soutěži družstev.

Na kolech se nám taky dařilo. Přestože medaile tentokrát necinkla, těch umístění v TOP10 bylo opravdu hodně! Na závěr chci poděkovat všem, kteří se nezalekli těžkých sportovních disciplín a ochotně (a navíc parádně) reprezentovali naši školu. Zvláštní ocenění zaslouží ti, kteří bojovali o pěkné výsledky na obou akcích: Šarlota Lhotská, Danek Dušek a David Trojančík.

Ing. Tomáš Hodný

 

      Ve 12. ročníku mezinárodní zahrádkářské soutěže, která se konala v Zemědělském muzeu v Ostravě, nás reprezentovali Eliška Zahlová, Kryštof Klein, Veronika Čalová, Anna Gajdušková, Tereza Hradečná a Magdaléna Frýbová. Stali se tak jedněmi z 62 žáků, kteří se potýkali s úkoly z floristiky, poznávání rostlin i zemědělství. Znalosti i dovednosti stačily Magdaléně Frýbové na 24. místo, Kryštofovi Kleinovi na 18. místo a Elišce Zahlové na 14. místo. Děkujeme dětem za vzornou reprezentaci školy a p.uč. Rožnovské za přípravu na tuto soutěž.

 

      Ve čtvrtek 28. 9. se ve slavkovském lese konal první ročník charitativního běhu pro malého Rostíka Vegela s názvem „Les plní sny“. S Monteráčky jsme zde vystoupili se skladbami ZUB, RIO a THE SHOW. Všechna vystoupení se dětem moc povedla a my jim děkujeme za jejich účast. Velmi nás těší, že se této povedené akce zúčastnilo mnoho žáků naší školy a postavili se na start dvou nebo čtyř kilometrové trati. Myslím si, že si to všichni velmi užili, dokonce byly i medailové úspěchy.  Běh na 2 km ovládla Vanda Najsrová, Aneta Šenková skončila na třetím místě. A v “Top 10” se umístily Zona Stojakovič, Kristýna Korbelová, Anna Trojančíková, Aneta Hanelová a Eliška Šnajdrová. Na 4 km trati kraloval David Trojančík, který skončil na druhém místě. V těsném závěsu do cíle přiběhli i Damián Gavenda, Mikoláš Hruška a Michal Němec.

Všem, kteří se běhu zúčastnili, děkujeme, že přispěli na dobrou věc.

                                                                                                            Mgr. Michala Holešová, Mgr. Martina Trojančíková

 

       Běh na počest Svatého Václava a také české státnosti je jedna z nejpěknějších sportovních akcí, pro všechny žáky školy je známá pod názvem Svatováclavská míle nebo také Běh kolem rybníka. Trať vede kolem prvního slavkovského rybníka se startem u hájenky. Žáci nižšího stupně závodili po jednotlivých třídách v pátek 29. září a žáci vyššího stupně pak ve stejném režimu ve středu 27. září. Počasí nám moc přálo, bylo krásně, svítilo slunce, podmínky pro běh tedy byly přímo ideální. Na nižším stupni se spolu utkaly děti v rámci třídy. Starší se rozdělili v každém ročníku na děvčata a chlapce. Letos byla organizátory běhu (Mgr. Lenka Najsrová a Mgr. Martin Řehulka) vyhlášen 4. ročník soutěže tříd „O nejlepší aritmetický průměr časů“. Pravidla soutěže zohledňují zapojenost všech žáků dané třídy a nejlepší třída bude odměněna realizací jednodenního výletu. A jak vše dopadlo? Vítězové jednotlivých kategorií postupně od první třídy: Jakub Bajgar, Anna Plchová, Eliška Šnajdrová, Daniel Šenk, Jan Derich, Kristýna Korbelová, David Hellebrand, Viktorie Korbelová, Oliver Strnadel, Aneta Šenková, Daniel Dušek, Viktorie Pumrová, Tadeáš Endrych, Anna Ryplová, Tomáš Škrabal, Sabina Mašlaňová, Viktorie Mičková a Daniel Plachký. Nejrychlejší čas starších dívek je 5:49 Sabiny Mašlaňové, nejrychlejšího času u starších chlapců dosáhl Tadeáš Endrych 5:09. U mladších žáků dosáhli nejrychlejšího času Kristýna Korbelová 6:49, Oliver Strnadel 6:05.

 

Průměrné výsledky tříd (přepočet na jednoho žáka):

1

7.A

8:48

2

7.B

8:54

3

8.B

8:57

3

9.B

8:57

5

9.A

9:01

6

6.B

9:16

7

6.A

9:31

8

2. třída       

9:41

9

5. třída

9:45

10

4. třída

9:57

11

8.A

10:10

12

1. třída

10:30

13

3. třída

10:44

 

Vítězná třída 7. A si právem zaslouží jednodenní výlet a všechny děti, které běžely s velkým nasazením velké poděkování.

 

 

 

Říjen

 

     Volby do Žákovského parlamentu proběhly v úterý 3. října v sále kulturního domu. Volby považujeme na naší škole právem za svátek demokracie. Třída navrhuje několik vhodných kandidátů. O jejich zvolení do sedmnáctičlenného parlamentu však rozhodují všichni žáci třetí až deváté třídy. Každá třída (čtvrtá až devátá) musí mít alespoň jednoho zástupce, o ostatních rozhoduje počet obdržených hlasů. Z členství neplynou žádné výhody, naopak chování zvolených zástupců je podrobeno větším nárokům. Musejí zvládnout říkat i nepříjemné věci, mít odvahu vystoupit v parlamentu s kritikou, nemyslet jen na sebe, ale udělat něco pro ostatní, strhnout okolí pro svůj nápad, být vytrvalý, dotáhnout uložené úkoly do konce, obhájit svůj názor, schopnost přijmout jiný a v neposlední řadě podílet se na organizaci spousty akcí a aktivit. Také samotné představení a projev ke spolužákům ve zcela zaplněném sále chce dávku odvahy. A kdo bude nakonec v tomto školním roce pracovat v Žákovském parlamentu? Po pečlivém sečtení všech hlasů budou hájit zájmy žáků: Vítek Černý, Matyáš Plch, Kryštof Klein, Christian Kostera, Eliška Zahlová, Tereza Gregořicová, Šimon Čech, Barbara Mazurová, Eliška Mudrychová, Petra Hlávková, Nikol Schwanová, Viktor Kalus, Borč Matěj, David Trojančík, Tereza Gajdušková, Dorota Košárková, Magdaléna Maiwaldová.

 

     K podzimu neodmyslitelně patří v naší školní družině tradiční "DRAKIÁDA", která se konala v pátek 6.10. Počasí nám přálo, bylo krásně slunečno a větrno, ideální podmínky pro pouštění draků. Po příchodu na "Větřák", se nám nad hlavami rozprostřela krásná podívaná barevných draků všech velikostí. Dětem létali draci hodně vysoko, nevzdávaly se ani děti, kterým draci nelétali a nebyli kompletní. Musíme pochválit ochotu a kamarádské chování Šimona Klapetka a Matouše Čecha, kteří obětovali díly ze svého draka, pro děti, kterým drak nelétali. Bylo velice těžké vyhodnotit, který drak létal nejvýše nebo nejdéle. Odměnu si zasloužily všechny děti, které se této akce zúčastnily. Ale ocenění si určitě zaslouží i děti, které si draka vyrobily. A to byla Rozárka Klapetková,  Zónička Stojakovic´ a Kristýnka Korbelová. 

1. místo - Emma Fojtíková a Matteo Rataj

2. místo - Ella Hermína Kuršová a Alžběta Barčová

3. místo - Aneta Hanelová a Štěpán Vilč

Děkujeme rodičům a prarodičům za pomoc na této vydařené akci.

 

 

     Ve středu 4. 10. se naši deváťáci již tradičně zúčastnili soutěží „Bricks Game“ a „Bridge Builder Game“, které pořádá SPŠ stavební v Opavě.  Ve školní tělocvičně proběhlo klání mezi 25 týmy ve stavění z CHEVY.  Téma letošnímu ročníku bylo Adam’s Family House.  Úkol postavit model „strašidelného“ domu z kostek, náš tým výborně zvládl. Druhý tým mezitím vyráběl most o délce jednoho metru ze špejlí. „Bridge Builder Game“ spočívá ve zvážení výsledných modelů mostů a jejich následném maximálním zatížení, které snesou. Vyhrává most s nejlepším poměrem. Náš most vydržel opravdu mnoho, ale nebyl nejlehčí.  Soutěž byla jako vždy napínavá až do konce. I přes veškerou snahu to letos na první místa nestačilo, nicméně oba týmy se umístili v první desítce.  

 

 

 

       V úterý 10. října měli žáci naší školy možnost blíže se seznámit s osobností Leonarda da Vinciho, a to prostřednictvím kulturního vystoupení herců agentury Pernštejni. Leonardo da Vinci byl italský malíř, čelní představitel renesanční malby, mimo jiné autor nejslavnějšího obrazu všech dob, portrétu zvaného Mona Lisa. Proslul také jako sochař, architekt, přírodovědec, hudebník, konstruktér, vynálezce i spisovatel. Součástí vystoupení byla také interaktivní výstava, kde si žáci mohli prohlédnout jeho nejslavnější díla i vyzkoušet použití jeho vynálezů. Dle projeveného zájmu dětí, bylo vystoupení velkým přínosem.

  

 

     Armádní soutěž Wolfram se konala ve vojenském prostoru Libavá. Už účast na velkém finále, o kterou usilovalo více než 120 týmů z celého kraje od Českého Těšína po Bruntál, byla velkým úspěchem. A na Libavé náš tým ve složení Natálie Režnarová, Daniel Plachký, David Trojančík a Marek Kubala zazářil podruhé.

     Mezi nejlepšími 27 družstvy, které na jaře postoupily do republikového finále, si doběhl pro celkové druhé místo. Prokázali tak velmi komplexní znalosti a dovednosti – vždyť se soutěžilo ve střelbě, plavbě na raftu, překážkovém běhu, transportu a ošetření raněného, museli vyřešit průchod minovým polem či přesun těžké vojenské techniky. A to jsou jen některé z atraktivních disciplín, které si pro soutěžící vojáci připravili. Kromě toho jsme si ve volných chvílích mohli zastřílet z luku nebo airsoftu, ulovit pár divočáků na laserové střelnici, prolezli jsme si tank a jiná bojová vozidla a pojedli skvělý vojenský polní guláš. Jako jediní účastníci jsme si taky dali podzimní otužování v přehradě Barnov. Za krásné umístění dostali soutěžící opravdu hodnotné ceny (stany a bluetooth bedničky), což umocnilo už tak pěkný zážitek z parádně prožitého dne s vojáky.                                                                                                                                                           Ing. Tomáš Hodný

 

 

      Celkem 6 060 kg se nasbíralo při sběru papíru žáků základní a mateřské školy. Zvítězila 7. A s celkem 1264,5 kg s průměrem na žáka 52,7 kg, na druhém místě se umístili žáci 5. třídy s 1166,5 kg s průměrem na žáka 38,9 kg, třetí skončila 7. B s 522 kg a průměrem na žáka 29 kg. Další pořadí: 3. tř., 4. tř., 2. tř., 6. B, 1. tř., 9. A, 8. B, 6. A, 8. A, 9. B. K nejlepším sběračům se zařadili Vojtěch Zemek, Barbara Mazurová, Eliška a František Juríkovi, Vanda Najsrová, Šarlota Seidlerová, Tereza Lhotská, Ema Jelínková, Kristýna Korbelová. O úspěch celé akce se zasloužili členové Žákovského parlamentu, děvčata a chlapci obou devátých tříd i 8. A, kteří strávili dvě pracovní odpoledne v dobré náladě a za krásného nezvykle teplého podzimního počasí. Ačkoliv jsme tentokrát naplnili přistavené kontejnery méně, než jsme zvyklí, nic to nemění na tom, že si všichni zúčastnění zaslouží velké poděkování.

      Ve čtvrtek 12. října vyrazily dva týmy z devátých tříd na soutěž zvanou Geošifra. Tuto soutěž pořádala Stavební škola v Opavě. Náplní byly různé matematické výpočty, např. žáci měli vypočítat převýšení, dále je soutěžní úkoly protáhly celou Opavou, takže zde ověřily i fyzické předpoklady a v silových disciplínách je čekala přetahovaná. Dále si žáci vyzkoušeli stavět věž z kostek, mohli si zalétat s dronem a žáci si nemohli vynachválit zdejší občerstvení. A jak to tedy dopadlo? Tým 9. A ve složení David Trojančík, Adam Klepáč, Jakub Salibor a Matěj Borč obsadili 15. místo celkem z 30-ti týmů. Tým 9. B ve složení Viktorie Mičková, Filip Benešl, Metoděj Světlík a Kosta Stojakovič si vedli ještě lépe a umístili se na 8. příčce. Všem gratulujeme za příkladnou reprezentaci školy!

 

       Ve středu 11.10. a čtvrtek 12.10. proběhlo na škole školní kolo soutěže Přírodovědný klokan, které se zúčastnili žáci 8. a 9. tříd. Soutěž je zaměřena na podporu přírodovědných a technických oborů, konkrétně biologie, fyziky, chemie, matematiky a zeměpisu. Celkem žáci řešili 24 úloh, za které mohli získat max. 120 bodů.

Nejlepší řešitelé:

Hlávková Petra (8. A)            74 bodů

Gorčica Daniel (9. B)             70 bodů

Košárková Dorota (9. B)        68 bodů

Všem úspěšným řešitelům gratulujeme.

 

      Do soutěže Logická olympiáda se v kategorii A pro 3. - 5. ročník zapojilo v našem kraji celkem 1879 řešitelů, z toho z naší školy jich bylo 37. Test vyplňovali žáci ze svých domovů a věříme, že to všichni zvládli bez pomoci rodičů. Soutěžní úkoly jsou založeny především na schopnostech samostatného úsudku, pohotového rozhodování, tvůrčího myšlení a logických úvah. Na prvním místě v rámci školy se umístil Noam Zilberman (4. tř.), na druhém místě Beáta Kubánková (5. tř.) a na třetím místě Viktorie Bestová (5. tř.). Ve starší kategorii B se této soutěže zúčastnilo 3 198 žáků šestého až devátého ročníku z celého Moravskoslezského kraje. Hezkého výsledku a první místo v rámci školy obsadil David Trojančík (9.A), na druhém místě pak Petra Hlávková (8.A)  a  třetí místo patří Janu Kurkovi (7.A). V nejmladší kategorii určené pro žáky 1. a 2. ročníků jsme zaznamenali také potěšující výsledky. V kategorii 1. ročníků se na 73. místě v kraji a 1. místě za školu umístila Anička Plchová, následována Mateo Ratajem a Štěpánem Vilčem. V kategorii 2. ročníků se na 34. místě v kraji a prvním místě za školu umístila Diana Gavendová, na druhém místě Daniel Šenk a na 3. místě Adam Bátrla, Antonín Novobilský a Damián Šenk. Blahopřejeme k dosaženým výsledkům.

       Žáci obou šestých tříd se zúčastnili Národního testování SCIO v českém jazyce, matematice a obecně studijních předpokladech. Nejlepších výsledků v testech OSP dosáhli Michal Němec, Tobiáš Lelovský, Šimon Müller, Tereza Gregořicová. V testu z matematiky nejlépe bodovali Michal Němec, Šimon Müller, Čestmír Straka, Markéta Maislová. V testech z českého jazyka si nejlépe vedli Šimon Müller, Tereza Gregořicová, Michal Němec a Čestmír Straka.

 

   Ve středu 18. října a ve čtvrtek 19. října se žáci obou devátých a osmých tříd zúčastnili Veletrhu povolání, který byl organizován Hospodářskou komorou ve Víceúčelové hale v Opavě. Uviděli zde více než 100 zajímavých povolání a oborů, kterým se mohou v okrese Opava nebo v jeho okolí naučit a potom se jim aktivně věnovat v rámci zaměstnání ve firmách, podnicích a institucích v tomto okrese nebo se vydat na dráhu podnikání a pracovat sám na sebe. Na veletrhu měli možnost vyzkoušet si různé činnosti naživo, pobavit se studenty i odborníky z daného oboru o všem, co je zajímalo. Další možností, jak získat podrobnosti o studijních oborech a budoucích povoláních jsou následující dny otevřených dveří na středních školách a exkurze k zaměstnavatelům na Opavsku. Věříme, že tento veletrh byl jednou z možností, jak se seznámit s budoucím povoláním, potažmo školou, kam budou žáci směřovat svůj zájem.

 

 

 

     V pátek 20. 10. proběhla ve školní družině halloweenská párty. Kulturní dům se tak rázem zaplnil více než čtyřiceti všemožnými strašidly, kostlivci, dýněmi, čaroději a čarodějnicemi, duchy a pavouky. Pro děti byly připraveny soutěže a taneční disciplíny, které děti zdárně splnily. Taneční kreace některých dětí byly dech beroucí, proto jsme se spontánně rozhodli ocenit také nejlepšího tanečníka a nejlepší tanečnici. Jako nejlepší tanečník byl vyhodnocen Filip Hlista z 2. třídy a nejlepší tanečnicí se stala Ella Hermína Kuršová z 3. třídy. Kostýmy dětí byly nápadité a originální a proto vyhodnotit ten nejlepší bylo velmi obtížné. Nakonec se porota rozhodla ocenit dvě kategorie: koupený kostým a vyrobený kostým.

      V kategorii koupený kostým se umístily tyto děti: 3. místo obsadil čaroděj Vojta Maršík z 2. třídy. Na druhém místě se usadil duch Kuba Klusoň z 1. třídy a první místo získal se svou děsivou maskou Tomáš Beinhauer z 1. třídy. V kategorii vyrobený kostým si třetí místo vytančila děsivá baletka Zona Stojaković z 3. třídy, jako druhá se umístila strašidelná Kristýnka Hrušková z 2. třídy a absolutní vítězkou celého odpoledne se stala pavouky opředená Alžbětka Barčová z 1. třídy. Všichni ocenění získali věcné odměny a krásné diplomy. Celé strašidelné odpoledne bylo završeno sladkou tečkou, jenž byla upečená buchta, kterou si děti samy pomocí šablon s halloweenskou tématikou nazdobily. Každý také dostal strašidelný balíček s popcornem. Všichni jsme si užili dvě hodiny plné zábavy, tance a dovádění. Věřím, že se příští rok sejdeme na této akci opět v tak hojném počtu. Velkou pochvalu si zaslouží Ondra Fenko z 6. třídy, který celé odpoledne moderoval a zajistil také veškerý hudební doprovod.

Za ŠD Kateřina Kociánová

 

        

  

 

       V úterý 24. 10. jsme se zúčastnili turnaje ve vybíjené školních družin na ZŠ Šrámkova. Naši školu reprezentoval tým složený ze žáků čtvrté, třetí a páté třídy. Chlapci a děvčata se na vybíjenou těšili. V prvním zápase se projevila nervozita, ale pak se všichni rozehráli a předvedli krásné výkony. Jsem moc ráda, že se můžu spolehnout na naše děti, které ctí pravidlo fair play. A když je trefí míč, tak se přihlásí i v případě, že to rozhodčí přehlédne. A to je víc než medaile, kterou jsme ale získali, a to krásné 3. místo. Všem hráčům moc děkuji za vzornou reprezentaci školy. Naše sestava: Anna Trojančíková, Vojtěch Juchelka, David Hellebrand, David Kadaňka, Damián Gavenda, Maxmilián Valeček, Bohdan Mudrych, Noam Zillbermann, Adéla Zahlová, Jakub Holý, Nikolas Düresch, Matyáš Plch.                  

                                                                   Mgr. Michala Holešová                                                                                                           

 


               Letos si připomínáme 105. výročí vzniku samostatného Československa. Na naší škole je datum 28. říjen 1918 spojen s několika fakty – historické připomenutí této významné události ve školním rozhlase, řešením testu a štafetovým během tříd. Řešením otázek testu se děti přesvědčí, jak svou vlast znají – její dějiny, současnost, geografii i nejbližší region, prověří si také znalost svého mateřského jazyka. Test je připraven pro nižší i vyšší stupeň tak, aby otázky odpovídaly znalostem dle věkových kategorií. Určitě si zaslouží ocenění ti, kteří dosáhli v testu maximálního počtu 32 bodů. Letos to byli Jakub Salibor a Adam Klepáč z 9.A. Další krásné výsledky jsme zaznamenali u Petry Hlávkové, Davida Trojančíka, Tobiáše Kostřiby, Doroty Košárkové, Viktorie Mičkové, Leontýny Malchárkové, Kristýny Košárkové. Na nižším stupni se na stupínky vítězů postavili Štěpán Vilč, Dominik Hlista, Alžběta Barčová, Adam Holý, Adam Obludník, Filip Hlista, Karin Juráková, Jan Derich, Zóna Stojakovic´, Noam Zillberman, Jakub Stiborský, Matyáš Oslizlo a Radek Vilč.

 

      Určitým vyvrcholením oslav jsou závody štafet, které staví jednotlivé třídy. Závodí se mezi sousedními ročníky s časovými hendikepy. Atmosféra byla vskutku úžasná, soutěžící týmy dávaly do běhu opravdu plné nasazení. Atmosféra byla podtržená navíc nádherným počasím, povzbuzování a radost z případného vítězství bylo slyšet určitě až na dolním konci obce. Z velkého koláče, díla našich kuchařek, se letos radovali prvňáci, druháci, páťáci, 7. A a 9. A třída. Myslím si, že si všichni závod náležitě užili a společně se radovali z úspěchů.

 

 

 

Listopad

   

    Ve středu 1. listopadu jsme byli s paní vychovatelkou v kině Mír v Opavě. Byli jsme tam za odměnu, protože jsme vyhráli soutěž o nejlepšího čtenáře v jednotlivých třídách. Shlédli jsme film „Mezi živly“. Moc se nám to všem líbilo. Po kině jsme šli na trdelníky. Byl to skvělý den a všichni jsme si ho moc užili.                                                                           Tereza Gregořicová, 6.B

 

    V posledním týdnu se uskutečnily dvě akce florbalové. Své soutěže si odehráli nejprve šesťáci a sedmáci a včera taky hráči čtvrté a páté třídy. Starší kluci měli přetěžkou skupinu se dvěma sportovními školami, přesto s nimi sehráli poměrně vyrovnané zápasy a až ke konci se ukázala síla malých fotbalistů a hokejistů. S dalšími dvěma školami jsme pak už bodovali a v této nejtěžší opavské skupině obsadili dělené třetí místo.

     Mladší kluci si zahráli celorepublikovou soutěž, které se v Opavě účastnilo deset týmů. Hrálo se ve dvou skupinách a my jsme v té naší obsadili 3. místo. Do dalších bojů jsme tedy nepostoupili, přesto jsme si odnesli spoustu zkušeností a hlavně nás hra bavila! Z obou turnajů převládají pozitivní pocity. Na ty nejlepší nám ještě něco chybí, ale víme, na čem zapracovat a kluci jsou myslím na dobré cestě! Děkuji za reprezentaci školy a přeji hodně chuti do dalšího tréninku.                                                                                                                      

                                                                                                                                                                         Ing. Tomáš Hodný

 

     Ve dnech 3. 11. a 7. 11. 2023 proběhlo na naší škole 1. kolo (školní) soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR 2023/2024 pod záštitou SPŠCH Ostrava. Soutěž proběhla formou vědomostního testu, kde žáci museli prokázat nejen vědomosti a znalosti z chemie, ale také logické uvažování. Tohoto kola se zúčastnili všichni žáci devátých tříd. Tři nejlepší žáci postupují do krajského kola v Ostravě. V krajském kole nás budou reprezentovat žáci s nejlepšími výsledky, a to Julie Chmelová, Daniel Gorčica a Metoděj Světlík. Soutěž proběhne 8. prosince 2023 na Střední průmyslové škole chemické akademika Heyrovského v Ostravě.

V jednotlivých třídách nejlépe uspěli tito žáci:

9.A      Julie Chmelová                      9.B       Daniel Gorčica

            David Trojančík                                 Metoděj Světlík

            Tomáš Vítek                                       Viktorie Mičková

Mgr. Tomáš Ryba

 

     Den před státním listopadovým svátkem vysadili prvňáčci svůj strom. Pokračují tak v nové tradici, kterou jsme započali minulý školní rok. Lípu za přítomnosti p. starosty vysadili u nově vzniklého parkoviště u hřbitova. Pod vedením třídní učitelky Mgr. Ivany Potepové stromečku zazpívali a pověsili cedulku se svými jmény. Strom tak bude připomínat důležitý mezník v životě prvňáčků, a to vstup do 1. třídy ve školním roce 2023/2024.   

     

       

      Žáci obou nynějších devátých tříd si pod vedením paní učitelky Kleinové na konci loňského školního roku připravili pro své mladší i starší spolužáky divadelní představení – Konstantin a Metoděj a Něco málo ze starých pověstí českých. Představení bylo bohaté na vtipné dialogy, akční scény a skvělé herecké výkony našich mladých talentů. Se svým nastudováním se pak představili i rodičům na společném zahájení třídních schůzek v kulturním domě 9. listopadu 2023 a měli obrovský úspěch!

                                           

     I tento školní rok pokračuje spolupráce naší školy s Moravskoslezským paktem zaměstnanosti (MSPAKT). Tentokráte jsme zavítali do společnosti Arako spol. s.r.o., která se zabývá výrobou armatur. Exkurze proběhla ve čtvrtek 16. listopadu 2023 a zúčastnilo se jí celkem 23 žáků z 9. A třídy. Žáci byli seznámeni s chodem firmy a jejím zaměřením. Konkrétně se firma zabývá výrobou armatur pro jaderné i tepelné elektrárny. Nejdříve proběhlo teoretické povídání a prezentace firmy, včetně její dlouholeté historie, a poté mohli žáci nahlédnout přímo do výroby. Seznámili se s jednotlivými pracovními pozicemi, které firma nabízí. Exkurze byla pro žáky velmi zajímavá a mohli načerpat nové poznatky a informace o práci na různých pracovních pozicích ve strojírenství při výrobě armatur. Všichni žáci si odnesli i drobnou pozornost v podobě multifunkčního šátku a děvčata i květináčky s bylinkami.

Mgr. Tomáš Ryba, výchovný poradce

 

  

 

     Jako již tradičně, jsme se ŠD po delší pauze navštívili Adventní výstavu na MZeSŠ. Akce byla rozmanitá, plná tvořivých dílniček pro děti, vánočních výrobků, výstavu starých betlémů a vánočních dobrot. Děti si měly možnost vyrobit vánoční přání, ozdobit perníčky, vykreslit vánoční postavičky. V pekle s živými čerty házely uhlí do kotle, skládaly puzzle, lepily čertovský řetěz. Za každý splněný úkol dostaly sladkou odměnu. Také jsme hlasovali v soutěži "O NEJKRÁSNĚJŠÍ DÁREK", kde máme za naši školu hned dva originální výrobky. Děti si  nakoupily drobné dárečky a dobroty.

 

 

     Členové Žákovského parlamentu uspořádali mezitřídní turnaj ve florbalu. Přestože se zápasy hrály ráno před vyučováním, zapojily se do turnaje všechny třídy a týmy bojovaly s velkým nasazením. Velmi oceňujeme fakt, že si vše samostatně organizovali členové parlamentu bez pomoci dospělé osoby. Poděkování si tak zaslouží David Trojančík, Matěj Borč, Tereza Gajdušková a Šimon Čech. A jak vše dopadlo? V nejmladší kategorii se na 2. místě umístili prvňáci a druháci, 1. místo 3. třída. V kategorii 4. - 6. tříd se na 3. místě umístili čtvrťáci, na 2. místě páťáci a 1. místo si vybojoval tým 6.B. V kategorii nejstarších si 3. místo odnáší 8.A, 2. místo 9. B a 1. místo 9. A. Gratulujeme.

 

     Každým rokem, kdy se Advent na zemědělce konal, jsme se s dětmi školní družiny aktivně zapojili do výtvarné soutěže. A jinak tomu nebylo ani letos. Výtvarná soutěž spočívala v originálním nazdobení velkého vánočního dárku. Děti měly spoustu nápadů, ale nakonec jsme se rozhodli realizovat dva z nich. První soutěžní dárek zdobila spousta krásných srdíček, neboť největší dárek je zdraví a láska. Na druhý dárek jsme metodou kašírování vyrobili s dětmi vánočního skřítka. Kdo navštívil Advent na zemědělce, mohl pro jednotlivé vystavené výrobky hlasovat. Soutěž byla rozdělena na dvě kategorie, a to mateřské školy a základní školy, školní družiny. V soutěži bylo více než 100 soutěžních dárků, jeden krásnější než druhý. Všechny výrobky byly nápadité, originální a opravdu krásné. A z těchto všech krásných dárků si naše družina odnesla neuvěřitelné 1. a 2. místo. Dokonce se dárek s vánočním skřítkem stal absolutním vítězem (získal neuvěřitelných 191 hlasů). Děti tak získaly sladké odměny a výtvarné potřeby do školní družiny. Moc děkujeme všem, kteří pro naše výrobky hlasovali a ocenili tak práci našich dětí.

Mgr. Kateřina Kociánová

 

 

Prosinec

    Žáci obou devátých tříd zrealizovali v pátek 1. prosince mikulášskou nadílku pro všechny žáky školy, ale také klienty Seniorcentra ve Slavkově. Mikuláš, andělé a čerti navštívili jednotlivé třídy a předali žákům balíčky dobrot, jejichž obsah zafinancovalo SRPŠ při naší škole. Svého úkolu se Mikuláš se svými pomocníky zhostil dokonale a máme ve škole asi hodné děti, protože žádné z nich se neocitlo v čertově pytli. Také babičky a dědečkové v Seniorcentru byli návštěvou potěšeni a velmi ocenili také kulturní program, který si při této příležitosti připravila děvčata z 9. A. Děkujeme tímto deváťákům za krásné páteční dopoledne prožité v duchu předvánočních tradic.

 

    Děti školní družiny společně s p. vychovatelkami zorganizovali v pátek 1. prosince prodejní Vánoční jarmark výrobků, které samy vyrobily v kroužcích. Akce byla opravdu úspěšná, o čemž svědčí množství návštěvníků z řad žáků a rodičů, ale i fakt, že zbylo minimum neprodaných výrobků.

 

     V prvním prosincovém týdnu proběhlo školní kolo Dějepisné olympiády. Obsahem otázek byIa historie českých dějin od Velké Moravy po Jana Husa. Školního kola se zúčastnilo celkem 25 žáků obou osmých i devátých tříd, z nichž 19 bylo úspěšných řešitelů. Bodové rozestupy byly minimální a o postup do okresního kola se poprali na 3. místě Jakub Gregořica 9.B, na 2. místě Viktorie Mičková 9.B a na 1. místě s přímým postupem do okresního kola si svými znalostmi zajistila Petra Hlávková 8.A. Gratulujeme!

 

    V pondělí 4. prosince se žáci šestých tříd popasovali ve znalostech přírodopisu v rámci školního kola biologické olympiády, jejíž letošním tématem bylo „Jak se žije v lužních lesích“. Celkem 20 stránek textu a poznávačku 30 rostlin a živočichů museli žáci zvládnout, aby odpověděli na záludné otázky. Nejlépe se to podařilo Šimonu Müllerovi z 6. B, který získal 68 bodů z 80 možných a zaslouženě nás bude reprezentovat v okresním kole. Gratulujeme.

 

     Dne 5. a 6. prosince reprezentovaly děti školu v Okresním přeboru škol v šachu, který se konal v klubovně šachového oddílu TJ Slezan Opava. Hrálo se švýcarským systémem na 7 kol tempem 2x 15min. na partii a poté se vyhodnocovalo  družstvo dle výsledků jednotlivých hráčů. Naše družstvo ve složení: David Hellebrand ( 4. třída ), Tomáš Žůrek ( 3.třída ), Mikuláš Špilháček ( 3.třída ), David Resl ( 3. třída) a nejmladší účastník Adam Obludník ( 2.třída) obsadilo krásné 3. místo! Družstvo starších chlapců ve složení: Petr Hellebrand, Michal Němec, Václav Juchelka, Daniel Krivošič, Daniel Plachký vybojovalo hezké 6. místo z jedenácti zúčastněných škol. Výsledky byly velmi těsné, neboť družstvu chybělo pouze 2,5b. k zisku 3. místa. Chlapcům moc gratulujeme a přejeme hodně úspěchů v dalších šachových turnajích. 

 

 

                 

        Tradice školní Vánoční besídky už trvá desítky let a stala se přehlídkou toho nejlepšího, čím se děti zabývají v kroužcích školní družiny a klubu. Pečlivě připravená vystoupení vždy spolehlivě navodí slavnostní náladu. Program zahájil sboreček s krásnými písněmi pod taktovkou p.uč. Potepové, následovalo precizně nacvičené a velmi nápadité vystoupení Monteráčků a Zumby. Celý sál roztleskalo a rozesmálo vystoupení pohádkového kroužku, následovaly flétny, kytary pod vedením p. uč. Kociánové a Prejdové. Ve vánočním duchu se nesla také vystoupení nejmladších i starších děti baletu, dětí 3. třídy, svým sólovým zpěvem uchvátily sestry Gajduškovy. Závěr již tradičně patří všem hudebníkům a školnímu sboru pod vedením p. uč. Klapetkové a p. uč. Potepové, kteří svými poetickými písněmi a koledami rozezpívali celý sál. Myslím, že se všichni rozcházeli domů s pocitem, že Vánoce už vlastně začaly a také s tím, že naše děti nám mohou jinde závidět. Určitě si zaslouží naše poděkování za zodpovědný přístup k nácviku a krásně a s velkou chutí předvedená vystoupení. Velké ocenění patří také všem pedagogům a vychovatelkám školní družiny za nespočetné hodiny nácviku a přípravy, organizaci a zajištění technického zázemí celého vystoupení.

 

    „I ty můžeš být hrdinou“, to je hlavní poselství 19. ročníku celorepublikového projektu Dětský čin roku, jejímž cílem je ocenit osobní statečnost dětí a jejich dobré skutky. Do 19. ročníku tohoto projektu přišlo opět spoustu příběhů. Soutěžilo se v sedmi kategoriích – Záchrana lidského života, Pomoc ostatním, Kolektivní pomoc, Pomoc přírodě, Dobrý nápad, Pomoc na netu a Pomoc starším lidem. Za skutky plné odvahy, soucitu a všímavosti vůči okolí byli vítězové oceněni při slavnostním vyhlášení na Staroměstské radnici v Praze. Mezi oceněnými byl také žák 8. A třídy Jakub Montag, který si odnesl vítězství v kategorii „Pomoc n@ netu“ za svůj příběh „Šmejdi a babička“. Ziskem ocenění udělal Jakub radost nejen rodičům, ale také svému vyučujícímu českého jazyka.

 

      Naše škola opět poskytla své prostory pro konání 2. turnaje okresního přeboru mládeže v Rapid šachu Grand Prix 2023/2024, který se konal v sobotu 9. prosince. Turnaje se zúčastnilo bezmála 60 soutěžících z celého okresu i přilehlého okolí a mezi nimi jsme měli i své zástupce. Celkem 4 žáci (Michal Němec, Adam Bátrla, Mikuláš Špilháček, Tomáš Žůrek) našeho šachového kroužku se s velkým úsilím pustili do šachových partií této královské hry se svými soupeři a nevedli si vůbec špatně. Nasbírali cenné zkušenosti i body do dalších soutěží.

 

   V prosinci si 32 žáků (vesměs 8. a 9. tříd) vyzkoušeli jazykové znalosti mateřského jazyka v Olympiádě jazyka českého. Ta se skládá ze dvou částí – v části mluvnické mohli žáci získat 30 bodů, v části slohové dalších 20 (a právě komplikované a co nejobjektivnější posouzení slohové části všemi učiteli českého jazyka je důvodem jisté časové prodlevy, se kterou se výsledky objevily s malinkým zpožděním). A jak olympiáda dopadla? Shodný počet 37 bodů a do okresního kola postupují Viktorie Mičková (9.B) a Antonín Pavlíček (8.A) – v případě rovnosti bodů rozhoduje v takovém případě mluvnická část a tu měla Viktorie lepší a postupuje z 1. místa. Na bronzovém stupni se umístila Tereza Košárková (7.B), mimochodem jediná účastnice ze sedmých tříd mezi samými osmáky a deváťáky a určitě o ní na následujících dvou letech na základní škole ještě uslyšíme, neboť mluvnickou část zvládla ze všech nejlépe.

 

Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR 2023/2024 – krajské kolo

     V krajském kole soutěže naši školu reprezentovali žáci s nejlepšími výsledky, konkrétně Julie Chmelová, Daniel Gorčica a Metoděj Světlík. Soutěž proběhla v pátek 8. prosince 2023 na Střední průmyslové škole chemické akademika Heyrovského v Ostravě. Celkem se krajského kola soutěže zúčastnilo 214 žáků z celého Moravskoslezského kraje. Naši žáci se v obrovské konkurenci ostatních škol rozhodně neztratili. Nejlépe se z našich mladých chemiků umístil Metoděj Světlík na hezkém 78. místě, dále Julie Chmelová na 119. místě a Daniel Gorčica obsadil 131. místo.                                                                                       

                                                                                                                                                            Mgr. Tomáš Ryba

 

 

          Geologické odpoledne s odborníkem

      V pondělí 11. 12. 2023 jsme společně ve školní družině uvítali pana Ing. Schlingera, který se věnuje geologii. Během jeho poutavého vyprávění jsme se společně přenesli do dávných časů, kdy se utvářel povrch naší planety. Objasnili jsme si, jak vznikala pohoří, horniny a nerosty, co vše mělo vliv na vznik života na Zemi. Děti pozorně naslouchaly poutavému výkladu, mnohé z nich aktivně odpovídaly na otázky související s tématem výkladu. Následně si mohly děti prohlédnout sbírku zajímavých minerálů. Setkání proběhlo v přátelské atmosféře a bylo přijato s  nadšením a zájmem dětí, přineslo jim mnoho zajímavých informací. Společně jsme strávili velice příjemné odpoledne.                                                                           

                                                                                                                                                          Mgr. Kateřina Böhmová

 

 

       

 

V pátek 15. 12. uspořádala školní družina MODRO-BÍLÝ PLES, který se konal v kulturním domě. Jak už sám název napoví, děti měly za úkol přijít v modro-bílém oblečení. Ples byl plný soutěží, her, tance a losování z kola štěstí, které si děti velice oblíbily. O krásnou tečku na závěr se postaraly děti svým pěveckým vystoupením.

 

                      

 

    V pátek 15. prosince proběhla na Mendelově gymnáziu přírodovědná soutěž žáků 9. tříd. Naši školu reprezentovaly dva týmy a to z 9. A a 9. B ve složení: Adam Klepáč, Julie Chmelová, Natálie Režnarová, Metoděj Světlík, Jakub Gregořica a Nikolas Dak. Týmy soutěžily v praktických úkolech i testových otázkách z fyziky, chemie, přírodopisu a ekozeměpisu. Našim žákům se dařilo, z celkového počtu 30 družstev se tým 9. B umístil na 14. místě a tým z 9. A obsadil 22. příčku. Všem děkujeme za snahu i vzornou reprezentaci školy. 

 

      Školní parlament vyhlásil u příležitosti Vánoc soutěž ve výzdobě tříd. Hodnotícími kritérii byl celkový estetický vzhled třídy, sladění jednotlivých prvků a celkového dojmu, zvláštním hodnotícím prvkem byl sob. Komise byla pětičlenná – jeden pedagogové a čtyři členové ŽP, zvlášť byl hodnocen nižší stupeň a zvlášť vyšší stupeň. Komise to tentokrát měla velmi těžké, protože výzdoba tříd byla nádherná, nápaditá, rozmanitá a žáci zdobili třídy s opravdu velkým nasazením. Na nižším stupni zvítězila 4. třída a na vyšším stupni si ocenění odnesla 9. A, která měla součástí dekoraci i živého kapra. Hodnotící komise se shodla, že vánoční výzdoba byla vkusná, zajímavá a určitě přispěla k pěkné vánoční atmosféře.

 

    Poslední prosincové pracovní pondělí patřilo realizaci školního kola zeměpisné olympiády. Zájem žáků o účast byl značný, celkem 76 žáků, a proto školní kolo museli psát v prostorách školní jídelny. Žáci druhého stupně se utkali ve třech disciplínách – v práci s mapou, atlasem a geografických znalostech. V nejmladší kategorii šestých tříd nejlépe uspěl Šimon Müller 6.B před Eliškou Zahlovou 6.A a Karolínou Fischerovou 6.A. Sedmáky vyhrála Anna Ryplová, za ní pak Vanda Najsrová a Erik Konečný, všichni ze 7.A. Z osmáků a deváťáků prokázal největší znalosti Jakub Gregořica 9.B a Mikuláš Holuša 8.B následováni Terezou Hozovou 8.B a Konstantinem Stojakovic´ 9.B. Postupujícím do okresního kola držíme palce!

 

           V pondělí 18. prosince jsme si ve školní družině užili krásné odpoledne, konala se adventní besídka. V rámci vystoupení nás účinkující děti seznámily s aktivitami, kterým se věnují ve volném čase. Program besídky byl rozmanitý a pestrý. Svými výkony a nasazením všechny přihlížející nadchli mladí judisté Kristýna Korbelová a Damián Šenk. Mažoretky Rozárka Klapetková a Julie Zahelová předvedly své dovednosti, když velice obratně žonglovaly s hůlkou. O svých tréninkových zkušenostech, dojmech a nadšení pro věc zasvěceně rozhovořili dobrovolní hasiči Šimon Klapetek a Bruno Volný. Děti se také předvedly jako talentovaní hudebníci. Svým uměním okouzlili posluchače klavíristé Noam Zilberman,Tereza Lhotská a Amálie Kubánková, rockovou baladou zahranou na elektrickou kytaru nás potěšila Zonička Stojaković. Na závěr besídky nás rozezpívalo hudební trio ve složení Amálie Kubánková (klavír), Beáta Kubánková (violoncello) a Aneta Šenková (příčná flétna). Všechna vystoupení našich dětí byla velice úspěšná a doprovázená obrovským potleskem. Účinkující si zaslouží velikou pochvalu a uznání za své výkony. Besídka byla pro všechny jistě nezapomenutelným zážitkem, kterým ještě více podpořila kouzelnou atmosféru blížících se Vánoc.

Mgr. Kateřina Böhmová

           Besídka ŠD 1  

 

     Během prosince se žáci 6. B a sedmých tříd zapojili do soutěže Zero Waste Betlém, kterou vyhlásilo Ekocentrum Hubert. Každá ze tříd se pustila do výroby vlastního betlému, který měl splňovat principy zero waste. Při tvorbě betlémů jsme tedy využili korkové zátky, pláta od vajec, zbytky látek nebo vlnu, které by se jinak staly odpadem.  Třída 6. B byla se svým betlémem vybrána mezi trojici oceněných tříd. Za svou snahu a tvůrčí přístup získala volný vstup pro celou třídu na libovolný program v tomto ekologickém centru. Gratulujeme a doufáme, že účast na tomto programu pro ně bude inspirací pro další aktivity spojené s ochranou životního prostředí. 

                                                                       

 

Leden

   

   Žáci 1., 2., 3., 8.A, 8.B, 9.A a 9.B třídy navštívili Pevnost poznání v Olomouci, první interaktivní muzeum vědy na střední Moravě.  Žáci zhlédli čtyři expozice, vybavené více než dvěma stovkami modelů a přístrojů, prošli se modelem mozku a oka, potkali vodní hmyz v nadživotní velikosti, vyřešili obří hlavolamy a vyzkoušeli si jednu z nejoblíbenějších atrakcí muzea. Přístroj, který se používá i na Mezinárodní vesmírné stanici – tzv. gyroskop. Díky jeho rotačním způsobům se děti cítily jako piloti akrobatického letounu! Žáci byli návštěvou Pevnosti poznání nadšeni a odnesli si nejen spoustu zážitků, ale také nové vědomosti, které zužitkují v dalším vzdělávání. Celý projekt se nadmíru vydařil a dětem i pedagogům se velmi líbil.

Ve čtvrtek 21. prosince měli žáci 4. a 5. třídy možnost návštěvy planetária v Ostravě a uvést své znalosti zeměpisu do praxe. Nejprve je totiž čekalo Experimentárium - pět expozicí Za světlem, Na oběžnou dráhu, K planetám, Do hlubin země, Ke hvězdám - v nichž si mohli interaktivní formou vyzkoušet spoustu zajímavých věcí a zároveň najít odpovědi na předem zadané otázky. Poté následoval program v kinosále. Nejprve 25 minutový, živě moderovaný vstup s ukázkou aktuálních souhvězdí na obloze, Velkého a Malého vozu, polohy nejjasnějších hvězd, role Polárky při orientaci na obloze, planet a dalších těles Sluneční soustavy aktuálně pozorovatelná na obloze. Poté následoval půlhodinový sférický film o zrození nejen Sluneční soustavy či naší planety Země, ale i dramatický vznik Měsíce, anebo tajemstvím stále zahalený vznik života.

 

    Žáci šestých a sedmých tříd navštívili v rámci projektového týdne Svět techniky v Ostravě.  Žáci si sami procházeli expozice, kde si nadšeně vyzkoušeli fungování mnoha originálních interaktivních exponátů a pomocí vzdělávacích her si rozšířili znalosti a dovednosti v oblasti technické tvořivosti, matematice, logice, přírodovědě, zeměpise, dějepise, biologii, geografii, IT, robotice, chemii a fyzice.

 

    V sobotu 6. ledna proběhla ve Slavkově již tradiční Tříkrálová sbírka. Za nepříjemného deště se do ulic Slavkova vydalo v bílých pláštích a s korunami na hlavě 76 dětí spolu s 18 vedoucími. Se zpěvem na rtech zvěstovali do každého domu poselství tří mudrců z východu a byli štědře obdarováni slavkovskými občany. Výtěžek této sbírky, který byl v tomto roce opravdu rekordní ve výši 102 007 Kč, opět připadne Charitě Opava, která jej použije na pomoc nejen seniorům. Velké a upřímné díky patří všem obětavým koledníkům i jejich vedoucím.   

              Mgr. Kateřina Zahlová   

                                 

     Slavkovská laťka přinesla hodnotné výkony zejména v kategorii starších žáků: Daniel Krivošič 165 cm, Daniel Plachký 160 cm, David Trojančík 155 cm. Z děvčat se nejvýše vyhouply Natálie Režnarová, Sabina Mašlaňová a Nikola Grabiášová 130 cm. V mladší kategorii vynikli Matyáš Srnka 145 cm, Tadeáš Endrych 140 cm, z děvčat Eliška Mudrychová 135 cm, Barča Mazurová 125 cm a Eliška Zahlová 115 cm. Nejmladší žáci pak pokořili 130 cm – Kevin Kubín, 125 cm Tomáš Petzuch, Eliška Juríková 115 cm, Ema Matýsková 110 cm. Soutěže se zúčastnilo 79 žáků školy a poděkování si zaslouží také pomocníci z devátých tříd i členů ŽP.

    V pátek 12. ledna proběhla ve školní družině akce s názvem „Moje nejoblíbenější hračka". Děti si měly za úkol donést své oblíbené hračky a povykládat o nich.(Proč patří mezi nejoblíbenější? Kdy je děti dostaly? Co umí? Děti, které se do této akce zapojily, si vysloužily sladkou odměnu a velkou pochvalu za aktivitu.

 

 

     V úterý 16. ledna k nám do školy zavítala Česká televize. Přijeli natočit reportáž o hromadné skladbě Fitness, kterou nacvičujeme na všesokolský slet do Prahy. Moc se těšíme, až se v televizi uvidíme, protože jsme si natáčení užili. Všichni se moc snažili. Najednou byly všechny ruce dopnuté a kolena zvednutá tak vysoko, jak jsme zatím ještě nikdy neviděli. Hlavními aktéry byli starší žáci (6. – 9. třída), ale ani ti mladší ( 3. – 6. třída)se nenechali zahanbit. S velkou chutí a radostí předvedli první oddíl, který už stihli natrénovat. Všem moc děkujeme za jejich nasazení a chuť něco dokázat.        

                                                                                                                              Mgr.Michala Holešová, Mgr. Martina Trojančíková

 

    V úterý 16. ledna nás Petra Hlávková z 8. A reprezentovala v okresním kole dějepisné olympiády. Téma okresního kola bylo zaměřeno na historické období od Sámovy říše po období husitství a znalosti Petře tentokrát stačily na krásné 12. místo z celkem 39 zúčastněných žáků. Gratulujeme a děkujeme za vzornou reprezentaci školy.

 

      Ve středu 17. ledna se v prostorách tělocvičny konalo školní kolo ve šplhu. Za bouřlivé podpory svých kamarádů si pro nejlepší umístění v jednotlivých kategoriích došplhali: Kristýna Korbelová 3.tř., Vojtěch Putík 5.tř., Šimon Stiborský 7.B, Anna Ryplová 7.A, Kateřina Režnarová 8.B a  Tobiáš Kostřiba 9.A. V kategorii družstev si třetí místo odnesla 8.A, na druhém místě 9.A a družstvo nejlepších šplhounů je z 8.B. Gratulujeme a držíme palce v okresním kole.

 

     V úterý 23. ledna jsme se se zástupci nižšího stupně vydali reprezentovat naši školu ve šplhu. A troufám si říct, že se nám to povedlo velice úspěšně. Závod to byl svižný a napínavý. Každý předvedl to nejlepší, co v něm je. Holky byly skvělé, a i když neskočily na stupních vítězů, rozhodně se nemají za co stydět. Naši kluci si přivezli skvělé první místo. Mezi jednotlivci se Kevin Kubín umístil na druhém a Vojta Putík na třetím místě. Všem zúčastněným moc děkuji za předvedené výkony a za vzornou reprezentaci školy.

 

Vojtěch Putík, Kevin Kubín, Valentýna Rychterová 5. třída; Damián Gavenda 4. třída; Kristýna Korbelová Anna Trojančíková 3. třída; Anna Plchová 1. třída                                                    

                                                                                                                             Mgr. Michala Holešová

    Ve středu 24. ledna pokračovalo klání ve šplhu pro vyšší stupeň. Naše škola byla bohužel oslabena o žáky osmých tříd, kteří byli tou dobou na lyžařském kurzu. Proto jsme neutvořili družstva ve všech kategoriích. Šestou a sedmou třídu reprezentoval tým chlapců ve složení Šimon Stiborský, Erik Konečný, Kryštof Klein a František Šťavík. Kluci byli výborní a ve velké konkurenci obsadili krásnou osmou příčku. Děvčata byla pouze dvě, takže bojovala o umístění v jednotlivcích. A ještě, že tak, protože Anička Ryplová suverénně zvítězila. Ale ani Eliška Zahlová se neztratila a předvedla moc pěkný výkon. Velmi očekávaný byl souboj osmých a devátých tříd. I tady jsme měli svá želízka v ohni.  Atmosféra během závadu byla bouřlivá. Kluci se vzájemně hecovali a fandili si. Během chvilky tělocvična praskala ve švech, každý se přišel podívat na tu show, kterou kluci předváděli. A naši závodníci se předvedli opravdu skvěle a vyšplhali si první místo. Vítězný tým tvořil David Trojančík, Daniel Plachký, Tomáš Chodura a Tobiáš Kostřiba, kterému se povedlo zvítězit i mezi jednotlivci. Všem moc a moc gratuluji a děkuji za jejich výkony vzornou reprezentaci školy. 

Mgr. Michala Holešová 

 

 

     Do okresního kola Matematické olympiády v kategorii pátých a devátých tříd jsme vyslali dva zástupce – Viktorii Mičkovou z 9. B a Tomáše Mikolajka z 5. třídy. Oba si vedli velmi dobře a skvěle zúročili své vědomosti, logický úsudek i pohotovost, vlastnosti, které jsou v matematice potřeba. Tomáš se v silné konkurenci umístil na 18.místě a Viktorie dosáhla na zlatou příčku – 1.místo  a bude nás reprezentovat v krajském kole, které se uskuteční 26. března. Oběma gratulujeme a Viki držíme palce v krajském kole.

 

    Jak je již na naší škole tradicí, tak i letos se žáci obou osmých tříd zúčastnili v týdnu od 22. do 26. ledna lyžařského výcviku na Malé Morávce, kde na blízkém kopci Kopřivná zdokonalovali své lyžařské dovednosti a to pod vedením zkušených instruktorů – pana Prejdy, pana Pavlíčka a paní učitelky Najsrové. Celý týden strávili naši lyžaři v příjemném prostředí chaty Sedmikráska. Lyžařský výcvik byl zakončen slalomem, kde se mohli předvést ti nejšikovnější lyžaři. Mezi nejrychlejší chlapce patřili: Václav Liber, Jan Tůma a Sebastián Böhm. Mezi nejrychlejší děvčata: Barbora Lindovská, Sabina Najsrová a Klára Zahlová. Sněhové podmínky byly ideální a věříme, že si nejen žáci, ale i obě paní učitelky třídní – paní Žůrková a paní Juchelková odvezli spoustu úžasných zážitků.

 

 

 

     V průběhu týdne (22. 1. – 26. 1.) jsme ve školní družině prožili eskymácký týden plný her, soutěží, vyrábění a zábavy. Hned v pondělí byly děti rozděleny do 4 týmů, v nichž pak soutěžily po celý týden. Soutěžila tak družstva medvědů, tuleňů, velryb a polárních lišek. Děti musely zvládnout plavbu na kajaku a také si obstarat potravu, kterou také musely pomocí dvou obyčejných klacíků přemístit na požadované místo. Velmi zábavnou disciplínou bylo oblékání „svého“ Eskymáka, kdy měly vybranému jedinci obléci co nejvíce kusů oblečení. Poradit si děti musely také při chůzi po ledových krách. Z kostek pak děti stavěly svá iglú a vyrobily si také kožené náramky. Jednou z disciplín bylo také složení básničky či písničky. S tímto úkolem si děti poradily skvěle a i přes počáteční obavy vznikly krásné, nápadité a originální písničky. V pátek odpoledne vše vyvrcholilo hledáním pokladu, jenž děti našly po rozluštění záhadných šifer a splněním jednoduchých úkolů. Děti došly až do kuchyňky, kde po důsledném hledání našly polárkový sníh a dvě zimní rolády. Radost byla veliká a děti vše s velkou chutí snědly. Součástí této akce bylo také vyrábění zvířátek do naší eskymácké vesničky. Tímto bych chtěla poděkovat všem dětem, které se do této soutěže zapojily a za své krásné výrobky budou odměněny.

                                                                                                                                                    Za ŠD Mgr. Kateřina Kociánová

      V úterý se v Opavě na Tyršově stadionu konala soutěž 4-členných družstev ve skoku vysokém. Soutěž zahájili žáci 8. -9. tříd. Z celkového počtu 16-ti družstev obsadila naše děvčata 11. místo a chlapci 7. místo. Družstva byla ve složení: Natálie Režnarová, Nikola Grabiášová, Sabina Mašlaňová a Nikol Vaňková, u chlapců pak Daniel Krivošič, Daniel Plachký, Matyáš Vícha a David Trojančík. V kategorii 6. -7. tříd se družstvo chlapců i děvčat umístilo shodně na děleném 6. až 7. místě. Za tyto pěkné výkony se zasloužili Eliška Zahlová, Eliška Mudrychová, Anna Ryplová, Barbora Mazurová, Tadeáš Endrych, Matyáš Srnka, Daniel Dušek a Václav Juchelka. Všem účastníkům děkujeme za vzornou reprezentaci školy! 

 

 

ÚNOR

     

 

      V úterý 20. února 2024 se konalo školní kolo recitační soutěže, jíž se zúčastnilo celkem 48 žáků nižšího stupně od 1. do 5. třídy. Soutěž proběhla v odpoledních hodinách za notné podpory žáků školní družiny. Děti přednesly celou řadu krásných básniček známých autorů české poezie a přes jistou nervozitu se všem účastníkům podařilo podat skvělý výkon. Porota, složená z pedagogů nižšího stupně, měla nelehký úkol s výběrem těch nejlepších recitátorů. Nakonec vybrala tyto žáky:

V kategorii 1. třídy se umístili na prvním místě Agátka Batrlová, na druhém místě Štěpán Vilč a na třetím místě Anička Plchová a Jakub Klusoň.

V kategorii 2. a 3. třídy se umístili na prvním místě Zoe Cahelová, Anička Trojančíková a Jakub Derich, na druhém místě Aneta Hanelová a Eliška Doležálková a na třetím místě Damián Šenk, Mikoláš Hruška a David Resl.

V kategorii 4. a 5. třídy se umístili na prvním místě Jakub Holý a Emma Jelínková, na druhém místě Vojtěch Putík a na třetím místě Tomáš Petzuch.

                                                                                          Všem žákům děkujeme za účast a vítězům gratulujeme.

 

     Dne 22.2.2024 navštívily naší školu zdravotnice ze Slezské nemocnice v Opavě. Připravily si besedu na téma Čisté ruce, která měla za úkol upozornit, jak zásadní je správná hygiena rukou. Zdravotnice s dětmi probraly nebezpečí šíření infekcí z nemytých rukou a naučily žáky správné péči o ruce. Na závěr si děti pod UV lampou vyzkoušely, zda mají ruce opravdu čisté. Celá akce se dětem moc líbila. Žáci si odnesli nejen nové zkušenosti, ale také mnohé upomínkové předměty.

     

  

  

  

    Ve čtvrtek 1. 2. se nám konečně podařilo uspořádat akci Putování za světýlky, kterou jsme museli kvůli nepříznivému počasí několikrát zrušit. Ani čtvrteční ráno nevypadalo příliš příznivě, ale do večera se počasí umoudřilo a nakonec nám vykouzlilo krásnou atmosféru. Bylo teplo, bezvětří a nebe poseté hvězdami. Start světýlkové cesty byl u Lesanky, kam za námi v hojném počtu dorazily natěšené děti s rodiči. Na děti čekal okruh lesem s pěti zastávkami, na kterých si musely vzít část skládačky. Na trať děti vyrážely postupně se svými vyrobenými lucerničkami. A našli se i odvážlivci, kteří si troufli jít sami bez rodičů. Ten kdo se vrátil úspěšně do cíle, což byli naštěstí všichni 😊, a složil skládačku, dostal zaslouženou odměnu. Všem, kteří za námi přišli a této akce se zúčastnili, moc děkujeme, věříme, že jste si to užili stejně jako my a troufnu si říct, že se všichni těšíme na další ročník. Velké díky také patří našim úžasným osmákům a deváťákům, bez kterých bychom takovou akci jen těžko zvládli. Ukázali, že v sobě mají kus odvahy a chuti pomáhat. Vydali se do lesa a dohlíželi na to, aby se nikdo neztratil a aby všichni našli kousek skládačky. 

Naši úžasňáci jsou: 

Peťka Hlávková, Terka Slavíková, David Trojančík, Danek Plachký, Marek Kubala, Matyáš Vícha, Lukáš Lindovský, Matěj Borč, Terka Gajdušková, Klára Valíková, Danek Krivošič 

Ještě jednou velké díky všem.                                                                                                                Vychovatelky ŠD            

  

    V lednu byla zahájeny dvě soutěže školní družiny.  První soutěž byla o vytvoření  NEJORIGINÁLNĚJŠÍHO VYSVĚDČENÍ a druhá o VÝROBEK DO ESKYMÁCKÉ OSADY.  Děti měly měsíc na tvoření nápaditých výrobků, které se jim velice povedly. Soutěže O NEJORIGINÁLNĚJŠÍ VYSVĚDČENÍ se zúčastnilo 20 dětí. Vysvědčení byla krásná, nápaditá se zajímavými předměty, ale to opravdu nej vysvědčení vyrobil Adam Holý z 1. třídy, bylo to fotbalové vysvědčení i s hráči. Všechny děti dostaly za svá vysvědčení drobné ceny a sladkosti.

      Eskymácké soutěže se zúčastnilo 18 dětí. Děti vyráběly iglú, lední medvědy, Eskymáky, tuleně,  polární lišky a vlky. Na výrobcích si daly opravdu záležet a jejich výrobky krásně doplnily prázdná místa našeho opravdu povedeného eskymáckého koutku a za to si samozřejmě zasloužily drobné dárečky a sladkosti. Velká pochvala patří všem dětem, které se do této soutěže zapojily.                                                                                                                                                     Helena Korbelová

    V úterý jsme uspořádaly maškarní karneval pro děti školní družiny. Nezadaly jsme žádné téma, takže se nám sešly velmi pestré masky, od policisty, přes veterinářku, starou babku až po srdíčko. Byla to opravdu krásná podívaná. Děti se vyřádily na tanečním parketu při známých písničkách a zahrály si spoustu her a soutěží. Atmosféra byla skvělá a všichni jsme si to moc užili. Každý měl možnost vytočit si svoji odměnu na kole štěstí. Velká pochvala a poděkování patří Ondrovi Fenkovi, který nám pouštěl hudbu.

 

Za nejlepší masky byly oceněny tyto děti:

Maska kupovaná:                       1. místo             Anička Plchová      1. třída (Japonka)

Maska domácí výroby:              3. místo             Bětuška Barčová    1. třída (zebra)

3. místo             Nelinka Stříbná 2. třída (veterinářka)

3. místo             Anetka Hanelová 2. třída (klaun)

2. místo             Kristýnka Korbelová 3. třída (mořská víla)

2. místo             Anička Trojančíková 3. třída (srdíčko)

1. místo             Ella Kuršová 3. třída (babka)

1. místo             Karinka Juráková 2 třída (muchomůrka)

 

Ještě jednou všem moc děkujeme a těšíme se na příště.                                                              Vychovatelky ŠD

 

 

   V pondělí 12. února 2024 jsme se společně s žáky 7. B vydali v rámci výtvarné výchovy do opavského domu umění a kostela sv. Václava na galerijní animaci k výstavě Imaginárium. Tato jedinečná instalace představuje fantazijní svět mnoha divadelníků a výtvarníků, které pojí osobní přátelství a spolupráce s Divadlem bratří Formanů. Lektorka nás uvítala programem s názvem Loutka, kam se podíváš. Ukázala nám různé typy loutek a stručně nás seznámila s jejich historií. Pak už jsme vstoupili do samotného Imaginária. Výtvarné objekty zde ožívají a vytváří krajinu plnou fantazie a příběhů. Procházka tímto světem vybízí k hravosti. Děti si mohly loutky, hybnohledy, mechanické hračky a další exponáty samostatně vyzkoušet. Díky této možnosti si výstavu, kterou měli celou pro sebe, náležitě užili. Tento program byl hrazen z projektu Cesta ke kvalitnímu vzdělávání v ZŠ a MŠ Slavkov.

    Ve čtvrtek 15. února uspořádali členové Žákovského parlamentu pro děti MŠ maškarní karneval. V kostýmech večerníčkových postaviček Pata a Mata zorganizovali dopoledne plné her, soutěží, aktivit i tance. Je třeba říci, že si organizátoři zaslouží obrovskou pochvalu, neboť vše připravili, zorganizovali i realizovali zcela sami. Počínali si velmi profesionálně, za což jim patří velké díky od dětí MŠ, ale také přihlížejících paní učitelek.

 

 

    V úterý 20. února 2024 se konalo školní kolo recitační soutěže, jíž se zúčastnilo celkem 48 žáků nižšího stupně od 1. do 5. třídy. Soutěž proběhla v odpoledních hodinách za notné podpory žáků školní družiny. Děti přednesly celou řadu krásných básniček známých autorů české poezie a přes jistou nervozitu se všem účastníkům podařilo podat skvělý výkon. Porota, složená z pedagogů nižšího stupně, měla nelehký úkol s výběrem těch nejlepších recitátorů. Nakonec vybrala tyto žáky:

V kategorii 1. třídy se umístili na prvním místě Agátka Batrlová, na druhém místě Štěpán Vilč a na třetím místě Anička Plchová a Jakub Klusoň.

V kategorii 2. a 3. třídy se umístili na prvním místě Zoe Cahelová, Anička Trojančíková a Jakub Derich, na druhém místě Aneta Hanelová a Eliška Doležálková a na třetím místě Damián Šenk, Mikoláš Hruška a David Resl.

V kategorii 4. a 5. třídy se umístili na prvním místě Jakub Holý a Emma Jelínková, na druhém místě Vojtěch Putík a na třetím místě Tomáš Petzuch.

                                                                                          Všem žákům děkujeme za účast a vítězům gratulujeme.

 

     Dne 22.2.2024 navštívily naší školu zdravotnice ze Slezské nemocnice v Opavě. Připravily si besedu na téma Čisté ruce, která měla za úkol upozornit, jak zásadní je správná hygiena rukou. Zdravotnice s dětmi probraly nebezpečí šíření infekcí z nemytých rukou a naučily žáky správné péči o ruce. Na závěr si děti pod UV lampou vyzkoušely, zda mají ruce opravdu čisté. Celá akce se dětem moc líbila. Žáci si odnesli nejen nové zkušenosti, ale také mnohé upomínkové předměty.

     

  

  

  

 

    V minulých dnech proběhl na naší škole turnaj v řešení Sudoku. Soutěž probíhala ve 3 kategoriích: 2. a 3. třída, 4. a 5. třída a vyšší stupeň. Za nižší stupeň se zúčastnilo celkem 63 soutěžících, za vyšší stupeň to bylo 9 statečných. Soutěžící se museli poprat jak s klasickými tabulkami 9 x 9 a 6 x 6, tak i s propojenými tabulkami, součtovkami, rozdílovkami, porovnávacími, nepravidelnými nebo sudolichými tabulkami. A jak to dopadlo? V kategorii druhých a třetích tříd byli nejlepší Danek Šenk, Zona Stojakovic´, Aneta Hanelová. V kategorii čtvrtých a pátých tříd to byli Jiří Kozák, Vítek Černý, Kevin Kubín, Jakub Stiborský, Valentýna Richterová, Viktorie Losertová. V nejvyšší kategorii byla nejlepší Viktorie Mičková s 225 body, na druhém místě Daniel Plachký s 135 body a na krásném třetím místě Metoděj Světlík se 120 body. Gratulujeme všem.

 

    Po celý předposlední únorový týden jsme se společně s dětmi věnovali velice důležitému tématu -  našemu zdraví. Celá akce měla za cíl podpořit zdravý životní styl dětí a podnítit je k aktivnímu přístupu k péči o zdraví. Hned první den nás navštívily zkušené zdravotní sestřičky, které děti blíže seznámily s první pomocí, poskytly jim užitečné informace a rady týkající se ošetření drobných poranění a přivolání pomoci. V dalších dnech se děti dozvěděly více o stavbě zubů. Z papíru si vymodelovaly zub a vyprávěly si, jak se o zuby starají. Následně jsme společně vyvodili, kterých potravin se vyvarovat, pokud si chceme udržet krásný a zdravý chrup. Také jsme si vyprávěli o výživě, koření a léčivých bylinkách, poznávali jsme jejich vůni, vybírali jsme, které potraviny podporují zdravý vývoj lidského těla a napomáhají prevenci nemocí. Zhlédnutím interaktivního programu na IT jsme se přesvědčili, že dodržování dopravní kázně a respektování pravidel silničního provozu nám pomůže eliminovat rizika ohrožující naše zdraví a bezpečnost. Děti se zapojily do všech připravených aktivit (tvořivé a sportovní činnosti, soutěže a hry) s velkým nadšením a zájmem.                                             

                                                                                                                                                       Mgr. Kateřina Böhmová

 

        V úterý 27. února 2024 tradičně proběhl na naší škole Den otevřených dveří pro předškoláky. Letos se přišlo podívat 35 dětí. U vstupu je přivítali Křemílek s Vochomůrkou, kteří je provázeli celou dobu a pomáhali jim plnit lehčí či obtížnější úkoly na osmi stanovištích. Spolu postavili chaloupku, zazpívali si a zatančili u klavíru, v kuchyňce si vyrobili ježečka z piškotu, tvarohu a ovoce, hledali poklad v pohádkovém lese a vozili kameny. V počítačové učebně pracovali na počítači, vyzkoušeli si také ovládání robotů a v neposlední řadě přemýšleli nad logickými úkoly z matematiky. Plněním úkolů si všichni vysloužili sladkou odměnu a pohádkový obrázek na kartičku. Při odchodu si děti ještě odnášely na památku medaili Křemílka a Vochomůrky.

Poděkování patří všem žákům, kteří na Dni otevřených dveří pomáhali a svého úkolu se zhostili skvěle. Jsou to: Eliška Šnajdrová, Nina Černínová, Aneta Hanelová, Viktorie Čechová, Adéla Zahlová, Vít Černý, Tereza Lhotská, Liliana Klementová, Valentýna Richterová, Nikol Grossmannová, Viktorie Losertová, Matyáš Plch, Radek Vilč, Beáta Kubánková, Aneta Šenková, Karolína Losertová, Petra Hlávková, Magdaléna Maiwaldová, Sára Matýsková,, Sára Mazurová, Magdaléna Frýbová, Natálie Režnarová, Alžběta Kuchaříková, Julie Chmelová, Tereza Gajdušková, Klára Valíková, Eliška Zahlová, Viktorie Rádková, Aneta Maršálková, Dominika Grossmannová, Klára Zahlová a Prokop Frýba.

Poděkování patří také paní učitelkám Herrmannové, Trojančíkové, Hymlárové, Kvarčákové, Vaškové, Frýbové a Rožnovské, které celý program připravily. 

 

   Jsme moc rádi, že nás oslovil pan Sigmund s nabídkou besedy s profesionálními hráči FC Slezanu Opava i členy realizačního týmu v prostorách naší slavkovské školy. Nabídku jsme využili a zrealizovali společné setkání pro žáky čtvrté a páté třídy, v nichž máme největší zastoupení malých zapálených fotbalistů. Beseda se nesla ve velmi vstřícné atmosféře. Děti doslovně zahltily hosty otázkami týkající se fotbalu, tréninku, vzdělání, režimu dne sportovce, zdravého životního stylu i volného času, na které hosté ochotně odpovídali. Některé otázky byly dokonce položeny v anglickém jazyce a děti tak měly možnost vyzkoušet si své jazykové dovednosti v praxi. Nejzajímavější otázky byly oceněny plakátem týmu a pomyslnou třešničkou na dortu pak byla autogramiáda a společné foto. Tato netradiční událost nezůstala bez povšimnutí starších ročníků, kteří si také v hojném zastoupení přišli po ukončení besedy pro podpisy.

Děkujeme touto cestou za milé i poučné povídání, volné vstupenky na utkání i dres podepsaný všemi hráči. Přejeme celému fotbalovému týmu pevné zdraví, hodně vstřelených gólů do soupeřovy branky a tribuny plné fanoušků. Věřte, že v naší škole už je máte….

 

     Ve středu 28. února proběhlo školní kolo fyzikální olympiády. Zúčastnila se zhruba třicítka osmáků a deváťáků. Jednotlivé úlohy byly zaměřeny na pohyb, rychlost, práci, hustotu nebo objem. A nejlépe se s nimi dokázali popasovat tito žáci: 8. třídy - Petra Hlávková, Šimon Tichý, Šarlota Lhotská; 9. třídy - Metoděj Světlík, Lukáš Hadámek, Adam Klepáč. Těchto šest žáků postupuje do okresního kola v Opavě. 

 

     Ve čtvrtek 29. února 2024 se naši prvňáčci stali opravdovými čtenáři. V prostorách před školní jídelnou proběhlo slavnostní Pasování na čtenáře. Hned v úvodu žáci poskládali hádankové zvířecí domino, čímž nám dokázali, že umějí číst a právem mohou být pasováni na čtenáře. Poté vybraná dvojice žáčků přednesla slib čtenáře, který pak všichni stvrdili svým podpisem. Pan místostarosta Petr Glabazňa jako pan král postupně všechny děti pasoval na rytíře a lady „Řádu čtenářského“ a paní ředitelka v roli královny obdarovala děti šerpou a krásnou knihou. Nechyběla také paní knihovnice Sylva Chovancová, která pozvala všechny zúčastněné k návštěvě místní knihovny. Po společné fotografii děti nepohrdly sladkou buchtou, kterou nám upekly kuchařky naší jídelny.

 

Březen

 

   V pátek 1. března se školní družina vydala na exkurzi k hasičskému záchrannému sboru, který sídlí od roku 1967 na ulici Těšínská v Opavě. Děti si poslechly zajímavý výklad o práci hasičů, jejich dennímu režimu, o tom, jak se udržují v kondici, co dělají ve volném čase. Následovala prohlídka posilovny, tělocvičny a také garáží, kde parkují auta a jiné dopravní prostředky integrovaného záchranného systému. Děti si prohlédly vybavení hasičského vozu, vyzkoušely si také fixační zdravotnické pomůcky, které hasiči používají např. u zlomenin končetin. Mohly se také do tohoto vozu posadit a prohlédnout si ho zevnitř. Tak se nechejme překvapit, kolik budoucích hasičů vyroste z našich dětí.

 

 

   V týdnu od 11. března do 15. března proběhly v obou šestých i sedmých třídách projektové dny zaměřené na polytechnickou výchovu, v rámci kterých vyráběli žáci pod dohledem zkušených lektorů nádherný výrobek ze dřeva – „piškvorky“. Celý projekt mobilní dílny zaštítila Místní akční skupina Opavsko prostřednictvím projektu „Místní akční plán rozvoje vzdělávání na území Opavska“. Velmi vydařená a smysluplná akce, kterou si pochvalovaly nejen děti, ale také velmi kladně hodnotili i dozírající pedagogové. Věříme, že to není naše poslední spolupráce.

            

   Dne 13. března proběhl v první třídě preventivní program "Veselé zoubky". Děti si tak hravou formou připomněly, jak správně pečovat o své zuby a předcházet vzniku zubního kazu. Odměnou jim byly milé dárečky od společnosti dm ve formě kartáčků, past i žvýkaček. 

   Ve čtvrtek 14. března k nám přijelo Divadlo Malé Čarodějnice z Prahy, které našim dětem zahrálo pohádku Princezna na hrášku. Loutkové představení a celkové zpracování celé pohádky bylo velmi vtipné, do děje tak vtáhlo nejen malé prvňáčky, ale dokonce čtvrťáky i páťáky. Celé představení bylo propojeno s krásnými písničkami. Všem dětem se pohádka líbila a všichni jsme odcházeli s úsměvem na tváři.                                 Za ŠD Mgr. Kateřina Kociánová 

 

 

   V pondělí 18. března se konala v družině soutěž SUPER HOLKA A SUPER KLUK.  Naši školní družinu navštěvují samí super kluci a super holky. My jsme se ale rozhodly najít ty nejodvážnější, kteří si rádi zasoutěží. Zúčastnilo se deset děvčat a sedm kluků. Na super holky a super kluky čekaly netradiční disciplíny, se kterými si všichni hravě poradili. Ostatní děti vytvořily bouřlivou atmosféru. Myslím si, že jsme si toto odpoledne všichni užili, soutěžící si odnesli krásné odměny a spoustu zážitků.

Děvčata: 1. Anička Trojančíková 3. tř.

                 2. Kristýnka Korbelová 3. tř.

                 3. Lili Klementová 4. tř., Amálka Kubánková 3. tř.

Chlapci: 1. Daneček Šenk 2. tř.

               2. Domča Hlista 1. tř., Víťa Černý 4. tř.

               3. David Hellebrand 4. tř.

Děkuji všem za jejich účast na nasazení v soutěžích.                                   Mgr. Michala Holešová

 

 

 

   Krásného umístění, 5. místo, dosáhla žákyně 8. A Sabina Mašlaňováokresním kole biologické olympiády. Příprava na tuto soutěž byla velmi náročná. Sabina musela zvládnout nastudovat přes 80 stránek studijního materiálu, seznámit se s minimálně 200 zástupci živočichů a rostlin, vypracovat studijní úkol, pozorovat řízkování rostlin a zpracovat seminární práci. Od prvního místa dělilo Sabinu 8 bodů a test z přípravného textu zvládla vůbec nejlépe ze všech soutěžících. Gratulujeme a děkujeme za vzornou reprezentaci školy.

 

   Celkem tři úspěšné řešitele máme z okresního kola fyzikální olympiády, která se konala v prostorách Mendelova gymnázia v Opavě. V kategorii 8. tříd je to Šarlota Lhotská a v kategorii 9. tříd pak Lukáš Hadámek a Metoděj Světlík. Ostatním účastníkům uteklo úspěšné řešení jen o jeden či dva body – Adam Klepáč, Šimon Tichý a Petra Hlávková. Velmi krásný výsledek, když si uvědomíme, že do okresního kola bylo přihlášeno opravdu jen pár škol opavského okresu. Poděkování patří žákům i oběma učitelkám fyziky.

 

  Přes čtyřicet žáků od první do deváté třídy se zúčastnilo školního kola soutěže Slavkovský skřivánek, v rámci které zazněly lidové písně našeho regionu. Soutěž má vždy vysokou úroveň a krásnou atmosféru vytvořenou soutěžícími i posluchači. Do okresního kola, které se konalo 21. března v sále Střediska volného času v Opavě, jsme vyslali sedm připravených zpěváků – Anetu Hanelovou (2.tř.), Ellu Hermínu Kuršovou (3.tř.), Terezu Lhotskou (4.tř.), Veroniku Čalovou (7.A), Aničku Gajduškovou (7.A), Kláru Zahlovou (8.B) a Terezu Gajduškovou (9.A). V silné konkurenci zpěvaček a zpěváků celého okresu naši zástupci Veronika Čalová a Klára Zahlová postoupili a zúčastní se soutěžního koncertu za doprovodu cimbálové muziky v Loutkovém divadle v Opavě. Všem děkujeme za odvahu a elán, se kterým prezentovaly naši základní školu.

 

   V pátek 22. března byla realizována pro všechny žáky školy soutěž Matematický Klokan, která prověřila logické uvažování, hledání netradičních řešení, ale především znalostí matematiky. Žáci museli v průběhu 60 minut (kategorie Cvrček v průběhu 45 minut) vyřešit úlohy různé náročnosti a úrovně obtížnosti. Žáci dosáhli pěkných výsledků a z jednotlivých kategorií vybíráme ty nejlepší: Cvrček (2. – 3.) Ella Hermína Kuršová 80b., Jan Derich 71 b., Anna Trojančíková 68b.,  Klokánek ( 4. - 5.) Aneta Šenková 97 b., Tomáš Petzuch 94 b., Vítek Černý 92 b., Benjamín (6. – 7.) Jan Kurka 80 b., Šimon Müller 65b., Solomia Pavlyk 60b.,  Kadet ( 8. - 9.) Viktorie Mičková 97 b., Metoděj Světlík 78 b.,Daniel Plachký 76 b. Děkujeme všem žákům za zapojení se do soutěže a gratulujeme k dosaženým výsledkům.

 

   Den učitelů – společně s našimi žáky slavíme narození pedagoga a filosofa J. A. Komenského. Máme na škole pěknou tradici, tento den se za katedru postaví žáci a po předběžné přípravě s vyučujícím vedou hodinu oni. Ta je pak zhodnocena přítomným kantorem a ty povedené odměněny ředitelkou školy. Ne každá hodina byla zvládnuta, to se ovšem vždy nepodaří ani zkušenému pedagogovi. Mnozí žáci si za katedrou uvědomili důležitou skutečnost – že totiž dobře připravená hodina je jen polovinou úspěchu. Tou druhou je spolupráce se třídou, její aktivita, oboustranná komunikace. Objevily se mimořádně kvalitní výkony, jež dávají tušit pedagogický talent, který se možná někdy objeví za katedrou naší školy.  Ještě delší tradicí je, že se scházíme s našimi důchodci a dalšími hosty letos v sále kulturního domu. Ne jinak tomu bylo i letos. Po projevu p. ředitelky a p. starosty Mgr. Rostislava Musily, bylo vedením obce uděleno ocenění u příležitosti Dne učitelů Mgr. Lence Najsrové, Mgr. Martině Trojančíkové, p. Mileně Režnarové a p. Gabriele Mellarové.

Mgr. Lenka Najsrová

  Ocenění si zaslouží za výchovné i vzdělávací výsledky, vytváření příznivé a motivující atmosféry pro všechny žáky, důslednou a systematickou práci třídního učitele, obzvlášť nyní v deváté třídě, organizační schopnosti při realizaci různorodých sportovních klání, přípravu na fyzikální soutěže, v rámci kterých sklidila nemalé úspěchy, personální zajištění lyžařských kurzů. V neposlední řadě za zodpovědné vykonávání funkce zdravotníka, správu iPadů, jejich přípravu pro potřeby výuky i zajímavé činnosti aktivizující výuku včetně těch digitálních. Svým aktivním přístupem je inspirací pro ostatní, jak nově nabyté digitální znalosti i dovednosti, které získává na četných školeních i letní škole, použít při výuce. Vážíme si jejího přístupu, zodpovědnosti, spolehlivosti, předávání znalostí v oblasti digitálních technologií svému okolí i ochoty kdykoliv pomoci.

 

Mgr. Martina Trojančíková

   Ocenění si zaslouží za užití rozmanitých forem a metod při zmocňování se učiva, za výchovné i vzdělávací výsledky své práce, náročné formativní hodnocení, vedení hodin pedagogické intervence, zodpovědnost a důslednost, vedení dětí v kroužku Monteráčci i náročný nácvik sletových skladeb, kterými bude reprezentovat nejen naši školu, ale celou obec Slavkov. Oceňuji také práci související s přípravou a realizací Dne otevřených dveří pro předškolní děti, nácviku vystoupení na Den Slavkova, Den matek, Vánoční besídku, zápisu prvňáčků, přípravou na soutěž Medvědí stezka, aktivní spolupráci s MŠ, knihovnou i obcí, v neposlední řadě její ochotu pomoci tam, kde je třeba.

 

Poděkování za práci

Milena Režnarová

   Poděkování za osobní přístup a maximální snahu při zajištění úklidu prostor školy, za spolehlivou sílu, jejíž práce nevyžaduje každodenní kontrolu.  Oceňujeme její pracovní nasazení, zvlášť při prázdninových úklidech, které jsou už pátým rokem poznamenány rozsáhlými rekonstrukcemi prostor školy. Vážíme si její zodpovědnosti, ochoty vyhovět a snahy odvést kvalitní práci vytvářející hezké a čisté prostředí, které je důležitým aspektem při výchově dětí.

 

Gabriela Mellarová

  Poděkování za osobní přístup a snahu při zajištění úklidu prostor školky, starost o jídelnu i výdejnu stravy, pomoci při oblékání a stravování malých dětí. Přes veškeré zdravotní problémy oceňujeme její pracovní nasazení, pomoc při realizaci školkových akcí. V neposlední řadě za ochotu vyhovět a snahu odvést kvalitní práci vytvářející hezké a čisté prostředí, které je důležitým aspektem při výchově dětí.

 

   V pondělí 25. března jsme se s dětmi z kroužku ŠIKULEK vydali na velikonoční tvořivé dílničky do Opavy. Děti si měly za úkol nazdobit květináčky s osením. Natíraly dřevěné kohoutky akrylovými barvami, vyzkoušely si barvení vajec technikou mramorování, také si ozdobily vajíčko sypanou technikou (použití kokosu, barevného písku a jiných sypkých materiálů). Použitím ozdob z různých materiálů si děti vytvořily krásné jarní květináčky, které si pak s nadšením odvezly domů.

 

 

   Organizaci úklidu u příležitosti Dne Země jsme letos zorganizovali o měsíc dříve. Vzhledem ke klimatickým podmínkám a velmi brzkém nástupu jara panovaly vážné obavy, že nám odpadky a nepořádek zaroste travou. Středeční den před velikonočními prázdninami jsme tedy strávili s igelitovými pytli, do kterých se přesunoval nepořádek po zimě. Nutno říci, že v samotném Slavkově pokračuje trend kladného přístupu občanů k udržení pořádku. Automobilisty projíždějící silnicemi na Zlatníky, Otice, Hertice a Opavu však pozitivní trend zatím nedostihnul, odpadů zde byla na výpadovkách i letos opravdu hodně. Velké množství odpadu bylo sesbíráno také podél cesty směřující ke Štáblovskému mlýnku. Klademe si otázku, co vede lidi k tomu, vyhodit odpad v lese nebo u cesty, když může tím stejným vozem ujet pár stovek metrů dál do vesnice a složit odpad do kontejnerů. Snad děti, které ve středu odpad sesbíraly, už k likvidaci odpadu takto přistupovat nebudou a patří jim opravdu velké poděkování, neboť sesbíraly půl tuny odpadu.

 

 

 

 

Duben

   

    Žákovský parlament uspořádal další sportovní turnaj tentokrát v basketu. Týmy hrály ve dvou kategoriích a výsledky jsou následující: v kategorii 6. – 7. tříd zvítězila 7. A, na 2. místě 7. B a na 3. místě 6. B; v kategorii 8. - 9. tříd zvítězila 9. A, na 2. místě pak 9. B, obě osmé třídy turnaj vzdaly. Poděkování si zaslouží pořádající členové ŽP, kteří turnaj zorganizovali zcela sami a velmi zodpovědně.

 

    Pro žáky devátých tříd byla zorganizována Olympiáda v německém jazyce. Cílem soutěže bylo nejen zjištění jazykových znalostí německého jazyka, ale také srovnání mezi jednotlivými třídami. Celkem bylo možno získat 42 bodů, nejvyšší počet bodů získala Magdaléna Maiwaldová (40), hned za ní se umístila Dorota Košárková a Michal Vavrečka se ziskem 39 bodů a dále Jakub Gregořica a David Trojančík oba s 38 body.

 

    Ve středu 3. dubna proběhlo na ZŠ Englišova okrskové kolo ve vybíjené, kde naši školu reprezentovalo vybraných 12 chlapců ze čtvrté a páté třídy. Celkem hrálo pět družstev (Kylešovice, Englišova, Velké Heraltice, I. Hurníka a Slavkov). Hrál každý s každým. Naši chlapci bojovali doslova jako lvi, měli neuvěřitelný postřeh a jako tým se vzájemně podporovali. Kromě jediného zápasu, který bohužel prohráli o pouhého jednoho vybitého hráče, všechny zápasy s přehledem vyhráli a zaslouženě si tak odnesli 1. místo a postup do okresního finále, které proběhne 9. dubna na ZŠ Edvarda Beneše. Klukům budeme držet palce, aby se jim dařilo minimálně stejně jako v okrskovém kole.

Složení družstva: Tomáš Kubala, Tomáš Mikolajek, Tomáš Petzuch, Matyáš Oslizlo, Radomír Vícha, Nikola Garšic, Kevin Kubín, David Kadaňka, David Hellebrand, Damián Gavenda, Jakub Holý, Mikuláš Cahel.

Chlapce musím pochválit za kamarádské chování a dodržování pravidel fair-play.

                                                                                                                                                             Mgr. Kateřina Kociánová

    Krásných výsledků dosáhli naši žáci v okresním kole matematické olympiády v kategorii 7. a 8. tříd. Tereza Košárková 7.B se umístila v kategorii Z7 na 11. místě a stala se úspěšnou řešitelkou. Šimon Tichý 8. B získal 3. místo a stal se úspěšným řešitelem v kategorii Z8. Velká gratulace oběma žákům a poděkování oběma p. učitelkám matematiky.

 

    V pátek 5. dubna jsme se s dětmi ze ŠD vypravili na VELIKONOČNÍ STEZKU. Děti plnily úkoly na jednotlivých stanovištích a zároveň měly za úkol poskládat heslo, které nás poté dovedlo k vytouženému pokladů. Děti byly moc šikovné a heslo se jim nakonec podařilo poskládat. Poklad ukrýval sladkosti, omalovánky a nálepky, které dětem udělaly radost. Stezka byla moc pěkná, jen je velká škoda, že se takových akcí a vycházek se ŠD účastní stále tak málo dětí.

 

 

 

   Chlapci z našeho šachového kroužku se na konci března účastnili krajského přeboru šestičlenných družstev Moravskoslezského kraje mladších a starších žáků. Krajského přeboru starších žáků se účastnili ze slavkovské školy: Michal Němec, Petr Hellebrand a David Hellebrand. Hráli za druhý tým Slezanu Opava. Hráli velmi hezky a na to, že to byla pro ně první větší turnaj, tak získali překvapivě mnoho bodů. Při větší zkušenosti mohl být výsledek ještě lepší. Oceňuji velkou bojovnost a snahu o co nejlepší výsledek. Krajského přeboru mladších žáků šestičlenných družstev se účastnil David Hellebrand. Na turnaji, který se konal ve Frýdku - Místku, se tým Slezanu Opava umístil na třetím místě. Díky umístění na tomto turnaji postupuje tým Slezanu do celostátního přeboru, který se bude konat v červnu. David v turnaji podal velmi hezký výkon a určitě bude chtít v červnu podat ještě lepší výkon.

 

 

 

 

 

   Ve čtvrtek 11. dubna se v městských lázních v Opavě konaly závody v plavání školních družin. Účast závodníků byla poměrně velká. Naši školu reprezentovalo 12 dětí a to ve složení: Amálie Honová (2. třída), Mikoláš Hruška (2.třída), Antonín Novobilský (2.třída), Kryštof Šenk ( 3.třída), Jan Derich (3.třída), Kristýna Korbelová (3.třída), Zona Stojaković (3.třída), David Hellebrand (4.třída), David Kadaňka (4.třída), Liliana Klementová (4.třída), Oliver Strnadel ( 5.třída), Nikola Grossmannová ( 5.třída). Velmi úspěšný byl Oliver Strnadel, který obsadil krásné 3. místo, za které mu patří velká gratulace a poděkování za reprezentaci školy, ale pochvalu si zaslouží i ostatní děti za velmi pěkné výsledky v soutěži a jejich aktivnímu přístupu.

 

 

 

 

 

    V pátek 12. dubna 2024 nás děvčata Veronika Čalová a Klára Zahlová reprezentovala ve finálovém kole pěvecké soutěže Opavský skřivánek. To se konalo v Loutkovém divadle v Opavě za přítomnosti čtyřčlenné poroty a doprovodu cimbálové muziky. Děvčata zvládla obstát i v tomto náročném finálovém kole a přivezla nám dvě stříbrná místa. Verunka se umístila na druhém místě v soutěži jednotlivců a společně s Klárkou pak obsadily druhé místo v kategorii dvojhlasů. Oběma děvčatům k úspěchu moc gratulujeme a děkujeme za svědomitou přípravu na soutěž a reprezentaci naší školy v této krajové přehlídce talentovaných zpěváčků.

 

 

   Dne 13. 4. 2024 se konalo soustředění kroužku Mladý zdravotník. Cílem bylo zdokonalit znalosti dětí v rámci poskytování první pomoci. Děti si během celého sobotního dne užívaly a zkoušely nové věci. V úvodu soustředění byla zopakována teorie. Programem bylo malování a popisování lidského těla, oblékání zdravotnických uniforem, obvazová technika, transport, soutěž v nasazování rukavic a praktický nácvik modelových situací. Na závěr si děti odnesly drobné odměny a úsměv na tváři. Všem děkuji za účast a snahu se učit novým věcem.

                                                                                                                                                                     Bc. Ivana Šašková

   Ve čtvrtek 18. dubna se žáci 9. třídy zúčastnili na hřišti s umělou trávou v Opavě - Kylešovicích okrskového kola v minifotbale chlapců kategorie IV. a vedli si velice dobře, když dokázali dva zápasy vyhrát a jeden remizovat s celkovým pozitivním skóre 5 vstřelených branek a 0 obdržených branek, bohužel i přesto jim systém turnaje nedovolil postoupit do okresního finále.

Výsledky:

Slavkov - Mařádkova 3:0

Slavkov - Kravaře 2:0

Slavkov - Neplachovice 0:0

Sestava: Tobiáš Kostřiba, Erik Steiner, David Trojančík, Michal Vožníček, Marek Kubala, Jakub Gregořica, Daniel Plachký, Konstantin Stojakovič, Daniel Krivošič

Chlapcům děkujeme za vzornou reprezentaci naší školy.

 

    V neděli 21. dubna se Monteráčci vydali na přehlídku pódiových skladeb do Ostravy - Mošnov. Této akce se zúčastnilo celkem 34 dětí od první do deváté třídy. Předvedli se ve třech skladbách. Ty nejmenší děti roztančily sál svojí veselou country choreografií. Děti ze třetí a čtvrté třídy si zahrály na špiony a velcí Monteráčci předvedli své dovádění na pláži. Všem se vystoupení moc povedla a jako jednu z odměn děti dostaly medaile, ze kterých měly velkou radost.

Ještě jednou všem moc děkujeme.                                                          Mgr. Martina Trojančíková, Mgr. Michala Holešová

   I letos jsme navázali na každoroční tradici přírodovědných setkání s dětmi sousedních škol a společně jsme pozorovali a poznávali přírodu kolem nás a odhalovali její zákonitosti. Protože právě začalo jaro, příroda se probouzí, voní a hraje všemi barvami, vybrali jsme si pro naše pozorování po zimě probouzející se hmyz a stěhovavé ptáky vracející se ze svých zimovišť. Děti během odpoledne řešily připravené kvízy, u vzdělávacích tabulí instalovaných ve školní zahradě si rozšiřovaly své stávající znalosti o nové poznatky, navěšovaly ptáčkům na větve nasbíraný materiál na stavbu hnízd, skládaly obrázkové puzzle, následně k obrázkům přiřazovaly názvy a popisy. Těmito všemi činnostmi se mohly děti blíže seznámit s tím, jak tito živočichové přezimují a co je čeká na jaře. Společně jsme také vytvořili nástěnnou vzdělávací tabuli mapující návraty našich stěhovavých ptáků a vyrobili a na školní zahradě následně instalovali nádobu na pití pro ptáčky a hmyz. Všichni jsme si celé odpoledne užili a budeme se těšit na naše společné podzimní setkání.

                                                                                                                                                         Mgr. Kateřina Böhmová

 

    Po vydařeném druhém ročníku „Soutěže spolupracujících škol v anglickém jazyce pro žáky nižšího stupně“ se ve čtvrtek 18. dubna 2024 na naší škole uskutečnil ročník třetí. Počet soutěžících se v letošním roce navýšil, přijelo si zasoutěžit celkem 10 tříčlenných družstev složených z žáků čtvrtých a pátých tříd. Soutěžila mezi sebou čtyři družstva slavkovských žáků, dvě z Otic, dvě z Dolních Životic a po jednom družstvu z Hlavnice a z Litultovic.

    První soutěžní hodina patřila písemné části. Děti začaly rychlým rozjezdem nad společnou křížovkou a pak už se vrhly na další části, které prověřily jejich znalosti z gramatiky, slovní zásoby a ze čtení a porozumění textu. Druhou částí byl poslech, který proběhl v naší speciálně vybavené jazykové učebně. Děti si poslechly celkem 3 cvičení. Opět jsme oproti loňskému roku poslech ztížili, a přestože plný počet bodů za tuto část nikdo nezískal, výsledky byly velmi hezké. Spíše zábavou pak byla závěrečná část, zaměřená na správné používání předložek v angličtině. Podle popisu děti hledaly obrázky schované v místnosti. Z názvů pak použily daná písmena pro sestavení přísloví „Můj dům, můj hrad“, v angličtině „My home is my castle“.

Letošní rok měl hned dva vítěze. Shodný počet 95 bodů (maximum bylo 100 bodů) získala družstva ze ZŠ Litultovice (Elen Kaňáková, Nela Lhotská, Lucie Kořínková) a ze ZŠ Slavkov (Radomír Vícha, Nikola Garšic, Michal Dudík).

Druhé místo patří ZŠ Dolní Životice, které získalo 92 bodů (Adéla Indráková, Julie Hozová, Sofie Grómanová).

Třetí místo za zisk 88 bodu získalo další družstvo z Dolních Životic (Míša Grabiášová, Lea Pavlíčková, Jirka Stýskala).

Obtížnost letošního ročníku soutěže byla opět o kousíček výše, avšak děti se skvěle popraly se všemi nástrahami, předvedly skvělé výkony a soutěž si užily. Především pak žáci čtvrtých tříd mohli nasbírat zkušenosti, které třeba příští rok v této soutěži uplatní. Srdečně blahopřejeme vítězům a umístěným a těšíme se na další ročník!

Konečné pořadí:

1. Slavkov a Litultovice 95 b. (dělené místo)

2. Dolní Životice 92 b.

3. Dolní Životice 88 b.

4. Slavkov 81 b.

5. Otice 80 b.

6. Slavkov 76 b.

7. Otice 75 b.

8. Hlavnice 66 b.

9. Slavkov 60 b.

Poděkování si zaslouží nejen organizující učitelé, ale také pomocníci z řad žáků obou devátých tříd.

 

   Ve čtvrtek 18. dubna 2024 proběhla v rámci spolupráce mezi okolními školami vlastivědná soutěž ve znalostech o České republice. Soutěže se zúčastnili žáci ze Slavkova, Životic, Otic, Litultovic a Hlavnice. Celkem soutěžilo 24 žáků v osmi skupinách. Týmy nesly názvy Vševědi, Chytráci, Hasiči, Kočičky, Vlastivědný tým, Google, Gandalfové a Chytří lvi. Soutěžící vyplnili znalostní test, přiřazovali pohoří, nížiny a řeky na vlastivědnou mapu, ověřili si znalosti o dějinách českých zemí v soutěži „Riskuj“ a na závěr pracovali s mapou a buzolou. Žáci pracovali s plným nasazením a během čtyř hodin se dopracovali ke krásným výsledkům.

1. místo- Slavkov- tým Vševědi (Matyáš Plch, Jakub Stiborský a Tomáš Mikolajek) 410 bodů

2. místo – Litultovice - tým Chytráci (Martin Čala, Jan Chmel a Adéla Kašpárková) 344 bodů

3. místo- Otice - tým Hasiči (Pavel Mikošek, Prokop Frýba a Matteo Boniatti) 322 bodů

4. místo – Slavkov - tým Google (Matyáš Oslizlo, Vojtěch Putík a Radek Vilč) 289 bodů

5. místo – Životice - tým Kočičky (Dominik Procházka, Kryštof Kejha, Vendula Vašenková) 266 bodů

6. místo – Hlavnice – Vlastivědný tým (Tereza Kremzerová, Václav Straka, Anna Plachká) 204 bodů

7. místo Slavkov – tým Gandalfové (Jakub Holý, Antonín Kubánek, David Helebrand) 105 bodů

8. místo – Slavkov – Chytří lvi (Adéla Zahlová, Jiří Kozák, Šimon Klapetek) 99 bodů

 

    V pátek 19. dubna nás naši žáci Nikola Garšic, Michal Dudík, Tomáš Mikolajek a Radek Vícha reprezentovali v soutěži 5. tříd v anglickém jazyce. Konkurence byla veliká, 21 škol z Opavska. Naši žáci se umístili na 15. místě.

 

  V pondělí 22. dubna se žáci 9. třídy zúčastnili na hřišti s umělou trávou v Opavě - Kylešovicích okresního finále v minifotbale chlapců kategorie IV., kde postoupili z druhého místa na základě nejvyššího počtu bodů všech týmů z okrskových kol. Chlapci odehráli ve skupině 3 zápasy s bilancí dvou proher a jedné výhry. Celkově to stačilo na krásné 6. místo z celého okresu Opavu. Výsledky:

Slavkov - E. Beneše 0:1

Slavkov - Velké Hoštice 0:1

Slavkov - Kylešovice 2:1

Sestava: Tobiáš Kostřiba, Erik Steiner, David Trojančík, Michal Vožníček, Marek Kubala, Jakub Gregořica, Daniel Plachký, Konstantin Stojakovič, Daniel Krivošič

Chlapcům děkujeme za vzornou reprezentaci naší školy.

 

   Ve středu 24. dubna se na SZŠ v Opavě konal 37. ročník soutěže Mladý zahrádkář a Floristika. V Mladém zahrádkáři musí žáci prokázat znalosti v poznávání rostlin, které rostou na zahrádce a všeobecné vědomosti o zahradě, které prokazují v testu se 40-ti otázkami. Ve Floristice musí vytvořit květinovou vazbu na stůl. Za naši školu se této soutěže v kategorii mladší žáci účastnili Eliška Zahlová a Kryštof Klein z 6. třídy, za starší žáky Magdaléna Frýbová z 9.A a ve Floristice nás reprezentovaly dvě žákyně Karolína Fisherová ze 6. A. a Veronika Čalová ze 7.A. Děvčata se soutěže ve floristice účastnila poprvé, jejich květinové vazby byly zdařilé, ale na umístění na prvních pozicích to nestačilo. Naše účast v této soutěži byla velmi úspěšná. V kategorii mladší žáci obsadila krásné 2. místo Eliška Zahlová a zlatou pozici – 1. místo získal Kryštof Klein. Kryštof bude v soutěži pokračovat a pojede soutěžit v celostátním kole v Praze. Budeme mu všichni držet pěsti, aby svůj talent a vědomosti zúročil a byl opět úspěšný.

    Celkem 9 340 kg se nasbíralo při sběru papíru žáků základní a mateřské školy. Zvítězila 5. třída s celkem 2033 kg s průměrem na žáka 74,4 kg, na druhém místě se umístili žáci 4. třídy s 1 415 kg s průměrem na žáka 50,5 kg, třetí skončila 7. A s 1 024 kg a průměrem na žáka 42,7 kg. Další pořadí: 2. tř., 7. B, 3. tř., 1. tř., 6. B, 9. A, 8. B, 9. B, 6. A, 8. A. K nejlepším sběračům se zařadili Eliška a František Juríkovi, Mikuláš Lhotský, Barbara Mazurová, Šarlota Seidlerová, Liliana Klementová, Adam Zahel, Antonín Kubánek, Michal Dudík, Štěpán Hajduk a Matyáš Oslizlo. O úspěch celé akce se zasloužili členové Žákovského parlamentu, děvčata a chlapci obou devátých tříd, kteří strávili dvě pracovní odpoledne v dobré náladě a za celkem chladného a deštivého jarního počasí. Všichni, jak sběrači, tak organizátoři si zaslouží velké poděkování.

 

    Ve čtvrtek 25. dubna se žáci 2. - 3. třídy zúčastnili okrskového kola v turnaji McDonalďs Cup, které se uskutečnilo na hřišti s umělou trávou v Opavě - Kylešovicích a vedli si velice dobře, když dokázali všechny tři zápasy ve skupině vyhrát a postoupili tak do okresního finále, které se uskuteční v pondělí 6. května.

Výsledky:

Slavkov - Církevní základní škola sv. Ludmily 16:0

Slavkov - ZŠ Šrámkova, Opava 10:1

Slavkov - ZŠ Chuchelná 5:2

Sestava: Mikoláš Hruška, Daniel Šenk, Libor Kuděla, Adam Obludník, Damián Šenk, Štěpán Oslizlo, Antonín Novobilský, Daniel Celta, Jan Derich, Štěpán Vlček, Tomáš Žůrek, Mikuláš Špilháček

Chlapcům děkujeme za vzornou reprezentaci naší školy a přejeme mnoho úspěchů v okresním finále.

   Velká gratulace náleží mladším žákům 4., 5., 6. třídy, kteří na Opavské lize ve florbale do poslední chvíle bojovali o vítězství a až samostatné nájezdy rozhodly o konečné stříbrné medaili. Zasloužili se o to: Tomáš Kubala, Nikola Garšic, Štěpán Gregořica, Šimon Klapetek, Michal Němec, Tobiáš Lelovský, Mikuláš Němec, Ondřej Hanel, Maxmilián Váleček, Christan Kostera.

                                                                                                                                                               Ing. Tomáš Hodný

 

     V pátek 26. dubna jsme se s dětmi školní družiny vydali do Opavy, kde jsme na Školním statku navštívili Den mláďat. Děti viděly ukázku dravců, do které se také aktivně zapojily. Shlédly vystoupení agility, prohlédly si vojenskou techniku a zkusily si střelbu z laserových pistolí. Prohlédly a pohladily si kuřátka, housátka, telátka, ovečky či králíčky. Také jsme všichni hlasovali pro naše vytvořená zvířátka do výtvarné soutěže. Všichni jsme si pestré páteční odpoledne užili.

                                                                                                                                                          Za ŠD Kateřina Kociánová

  

 

 Pondělní odpoledne se ve školní družině neslo v čarodějnickém duchu. Děti ve družstvech plnily čarodějnické disciplíny - hod koštětem, slalom na koštěti nebo čarodějnický sprint. Zatímco děti soutěžily, připravili jsme pro ně smaženici v kotníku. Všichni si moc pochutnali a kotlík byl v mžiku prázdný. Na závěr ti nejodvážnější ponořili ruku do sklenice plné "žížalek" a vylovili si odměnu v podobě kouzelného kamínku. Všichni pak získali sladkou odměnu. Zvláštní odměnu a velkou pochvalu si pak zasloužili ti, kteří přišli v čarodějnickém oblečení. Velké poděkování patří také panu školníkovi, který nám se vším ochotně pomáhal. Užili jsme si krásné prosluněné čarodějnické odpoledne.

                                                                                                                                                                 Za ŠD Kateřina Kociánová

   V pondělí 29. dubna se žáci 4. - 5. třídy zúčastnili okrskového kola v turnaji McDonalďs Cup, které se uskutečnilo na hřišti s umělou trávou v Opavě - Kylešovicích. Chlapci skončili ve skupině na druhém místě a postoupili tak do okresního finále, které se uskuteční v pondělí 6. května.

Výsledky:

Slavkov - Velké Heraltice 10:1

Slavkov - Kylešovice 3:4

Slavkov - Vítkov Zaječí 14:0

Sestava: David Kadaňka, David Hellebrand, Damián Gavenda, Jakub Holý, Mikuláš Cahel, Nikola Garšic, Tomáš Mikolajek, Vojtěch Putík, Matyáš Oslizlo, Oliver Strnadel, Bohdan Mudrych

Chlapcům děkujeme za vzornou reprezentaci naší školy a přejeme mnoho úspěchů v okresním finále.

 

Květen

   

 

 

Červen

 

 

 

 

 

Infrastruktura pro inovativní vzdělávání ZŠ Slavkov

Individualizace výuky a rozvoj digitální gramotnosti s využitím mobilních zařízení